11 minut s Janou Havrdovou

Musím se přiznat, že Janu Havrdovou jsem dlouhou dobu vnímal jednoduše jako „aerobičku“ a tudíž touto optikou vnímal i Českou komoru fitness. Od doby, co společně na komoře pracujeme, jsem názor výrazně přehodnotil. Jana je výrazná osobnost českého fitness prostředí a stojí za většinou úspěchů komory ve směru k státnímu aparátu. Sama o sobě říká, že je vlastně politik. Kromě neplaceného prezidentství komory je také prezidentkou FISAF.cz a FISAF International. A aby toho nebylo málo, stále moderuje v České televizi. Povídali jsme si nejen o jejím pracovním nasazení, České komoře fitness, ale také o chystané konferenci.

 

Ty jsi známá pro fitness svět zejména z oblasti sportovního aerobiku. I proto, jak jsem zaregistroval, vnímala řada lidí na počátku Českou komoru fitness jako zájmovou záležitost právě kolem aerobiku. Jak jde dohromady svět sportovního aerobiku, kterému se věnuješ ve FISAF.cz a svět fitness?
Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz je členem mezinárodní organizace FISAF International a právě díky tomuto členství jsem se zúčastnila řady mezinárodních konferencí o evropském i světovém fitness sektoru. Základní 3 témata, kterými se naši kolegové v zahraničí zabývají, tedy mezinárodní i národní registry, standardy fitness profesí a kampaně propagující pravidelnou fyzickou aktivitu, mi přišla natolik zásadní a motivující, že jsem s dalšími podobně smýšlejícími kolegy začala pracovat na založení České komory fitness. FISAF.cz sehrál významnou roli při založení komory možností získat inspiraci a v tuto chvíli je aktivním členem komory jako školicí centrum zaměřené na celou řadu specializací včetně aerobiku. Sportovní aerobik nemá v rámci činnosti komory žádnou preferenci, je to výkonnostní sport v dikci sportovního svazu. Cíle i praktická činnost komory jsou v zastupování a jednání jménem celého českého fitness průmyslu. Pevně věřím, že členové komory nás tak i vnímají.

Česká komora fitness má za sebou řadu úspěchů, o kterých mnohdy ani veřejnost neví. Co považuješ za největší úspěch komory?
Česká komora fitness se již pevně zařadila do struktury českého podnikatelského prostředí tím, že se stala autorizovaným živnostenským společenstvem Hospodářské komory ČR pro oblast poskytování i provozování tělovýchovných služeb. To je velmi důležité např. z důvodu možnosti připomínkovat zákony, které se našeho oboru týkají. Za další velký úspěch považuji naši činnost v Národní soustavě kvalifikací, kde máme schváleno již 6 standardů fitness profesí (aerobik, bodystyling, indoor cycling, power joga, pilates a kondiční chůze), další standardy jsou ve schvalovacím procesu. Tyto standardy nastavují parametry pro jednodenní zkoušku, na základě které bude v nejbližší době možné získat vázanou živnost v dané specializaci). Velmi pyšní jsme i na Český registr fitness profesionálů, ve kterém je již registrováno přes 2000 subjektů a jeho praktické využití se projevuje např. při akcích, jako jsou Dny Fitness 2014.

Co naopak vnímáš dosud jako největší bolístku komory? Co se podle tebe nedaří natolik, jak by mělo? 

Čeští provozovatelé fitness center zatím dostatečně nevnímají sami sebe jako součást jasně definovaného odvětví národního hospodářství. Necítí potřebu společného postupu, ochrany, reprezentace před orgány státu či dalšími subjekty. Pokud má mít Česká komora fitness dostatečnou vyjednávací schopnost, musí mít podporu svých členů, tedy mít dostatečně velký a silný mandát jednat jménem fitness průmyslu. V tuto chvíli máme velmi silnou podporu školicích center i individuálních fitness profesionálů, fitness centra zatím se vstupem do komory vyčkávají.


Už v pondělí se koná konference "Kam míří české fitness" v Praze. Proč by měli ještě nerozhodnutí majitelé a provozovatelé fitness dorazit?
Konference České komory fitness dávají již několik let prostor získat nejen řadu důležitých informací, ale také možnost sdílet své zkušenosti s ostatními hráči českého fitness sektoru, který zejména musí nalézt své pevné místo v českém sportovním prostředí. Služby poskytované fitness průmyslem široké veřejnosti jsou naprosto srovnatelné se službami sportovních svazů, které se kromě výchovy vrcholových sportovců věnují také propagaci pravidelné fyzické aktivity. Vždyť jen v Praze je fitness vedle fotbalu jedním ze dvou nejrozšířenějších sportů. Nevidím důvod, proč by fotbal měl být pevnou částí sportovního prostředí a fitness ne. Je jen na nás, jak dokážeme prokázat kvalitu svých služeb a také politickou a vyjednávací životaschopnost tak, abychom se stali pevnou součástí nejen českého sportovního prostředí, ale také systému zdravotní péče, kde pravidelná fyzická aktivita hraje neopomenutelnou roli jak v prevenci, tak v léčbě. Důkazy k tomu a řadu dalších podnětů pro každodenní život českého fitness přinese další konference České komory fitness již v pondělí 22.9. 2014 v Aquapalace Čestlice.

Na závěr mi dovol malou osobní otázku. Jsi matka od rodiny 3 dětí, moderátorka, prezidentka českého i mezinárodního FISAFu a k tomu všemu ještě prezidentka České komory fitness. Jak se tohle všechno dá dohromady zvládat?
Pro mne je velmi důležité, že opravdu věřím tomu, co dělám a baví mne to. U nás doma to často vypadá dost chaoticky, jeden mluví přes druhého, dělám 5 věcí současně, ale na druhou stranu je to zábava. Myslím, že každá pracující maminka přesně ví, o čem mluvím. Občas mám pocit, že si zavolám záchranku, která mne odveze přímo do blázince (smích). Moje nejmladší dítě, téměř tříletá Anička (mimochodem jen o 2 měsíce mladší než je Česká komora fitness), už začala chodit do školky, takže se mi párkrát v týdnu podaří vyšetřit pár hodin klidu na práci a to je pro mne obrovský luxus. Hodně spoléhám na svoji intuici a také genetickou výbavu. Jsem z nesmírně pracovité rodiny, práce kolem dětí, rodiny i fitness a moderování mne baví a to je i důvod, proč snad zatím vše dohromady zvládám.

 

Autor: Karel Jarušek
Foto: Archiv Jany Havrdové

11 minut s...

Diskuze k článku: 11 minut s Janou Havrdovou

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento rozhovor?

Líbí 42 81%
Nelíbí 10 19%

Celkový počet hlasů: 52