11 minut s Janou Konečnou

Deepwork je relativně nová disciplína ve fitness, zejména pak v našich končinách. Do konce loňského roku tu měl jen dvě české oficiálně vyškolené instruktorky. Jednou z nich byla i Jana Konečná, která se vyškolila v Polsku. Původně atletku, tanečnici, ale také osobní trenérku, instruktorku Zumby a funkčních forem tréninku jste mohli vidět třeba na 3D kongresu, kde zakladateli Deepworku Robertu Steinbacherovi dělala překladatelku. Povídali jsme si však nejen o novém cvičebním stylu, ale také o celém našem oboru.


Jak ses dostala k předcvičování?
Vzhledem k tomu, že pocházím ze sportovní rodiny, a chodila jsem na atletickou základní školu, byla jen otázka času, kdy se začnu této profesi věnovat.

 

Co tě přivedlo k DeepWorku a čím tě tak chytl?
První impulz bylo video na internetu, a také to, že už jsem dlouho hledala kam se dále ve své práci posunout. Chytl mě svou komplexností. Neříkám, že si už nezvednu činku, nebo nepoužiju stroj pro svůj trénink, ale deepwork mě stále víc učí poznávat své tělo, má svou danou skladbu: rozehřátí – silově kondiční zátěž – strech – relax.
Deepwork mne zpátky vrátil do atletického tréninku, zpátky na atletický ovál, kde měl trénink vždy hlavu a patu.

 

Kam se podle tebe náš obor ubírá? Lze třeba čekat další úspěšný trend, jako byla Zumba?
V oboru se pohybuji 6 let, a poslední dobou vnímám, že náš obor má vzrůstající tendenci. Klienti dnes mají obrovskou možnost čerpat informace z různých zdrojů, což znamená, mohou si vyhledat různá cvičení, fitness centra, trenéry, atd…Je to na dobré cestě, lidé se stále více zajímají o své zdraví, a jejich tělesná schránka jim není jedno.
ZUMBA – ten největší cvičební boom 21.století, kdy její zakladatelé skvěle podchytili marketing, ale už se potom nezajímali o další vzdělávání svých certifikovaných instruktorů. Být instruktorem Deepwork už vyžaduje odbornost a zkušenosti, a mnohem větší zodpovědnost za klienta. Deepwork není trend, ale životní styl.

 

Vraťme se zpět k Deepworku. Proč se tak jmenuje?
Je to atletický intenzivní trénink. Využívá sportovní specifické pohyby, atletické pohyby, pohyby známé z běžného života. Jde o danou skladbu cviků, které se mění po 6 týdnech, kde prohlubujeme znalosti o svém těle, posouváme své fyzické možnosti. A to bude pro člověka vždycky „deep“.

 

Myslíš, že má deepwork šanci se na našich trzích (ČR, Slovensko) chytit ve větší míře?
DEEPWORK prosakuje do ČR pomaleji, první školení instruktorů proběhlo až v lednu 2015. Já jsem se certifikovala v Polsku v říjnu 2014. To, jakou má Deepwork šanci rozšířit se do povědomí lidí jsem už zmínila v předchozích odpovědích, opět a zase bude jen na instruktorech jak hodiny povedou. Deepwork stojí na pevných základech, má za sebou historii, školu BodyArt a kvalitní prezentéry, proto si myslím, že nejde o žádnou „rychlokvašku“.

 

Jak vnímáš nezbytnost lektora/trenéra se pravidelně vzdělávat? Je pravidelné vzdělávání pro něj rozhodující pro úspěch ve své oblasti?
Kvalitního trenéra dělá jednoznačně zájem o jeho obor a o klienta, aby mu byl stále přínosem, a to bez pravidelného vzdělávání nelze.

 

Autor: Karel Jarušek
Foto: archiv Jany Konečné

11 minut s...

Diskuze k článku: 11 minut s Janou Konečnou

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento rozhovor?

Líbí 49 75%
Nelíbí 16 25%

Celkový počet hlasů: 65