11 minut s Lukášem Kverkou

Naším dnešním hostem byl Lukáš Kverka z Fitness Aquapalace Praha, který je propagátorem funkčního tréninku a moderního pojetí fitness. Svým studiem Akademie tělesné výchovy a sportu si otevřel dveře k dalším odborným studiím Trenérské školy Petra Stacha. Z trenérské pozice se vypracoval až na manažera fitness v rámci komplexu Aquaparku v Čestlicích u Prahy. Stále však rád a aktivně trénuje svoje klienty, radí v otázkách výživy a svou dosavadní praxi využívá i v oblasti regenerace, kde se věnuje i klasickým a sportovním masážím. Povídali jsme si o důležitosti propojení fitness a rehabilitací, trendech, ale také třeba motivaci zaměstnanců.

 

Má fitness centrum provozované v aquaparku nějaká konkrétní specifika? Je něco, na co by si podle vás měli provozovatelé takových center dát pozor?

Naše fitness je specifické hlavně v tom, že není komerční sítí fitness a díky tomu se k němu přistupuje velmi individuálně a řekl bych až s mateřskou péčí. Nabídka a možnost vyžití je tak rozsáhlá, že osloví široké klientské portfolio. Jezdí k nám klienti za zábavou s dětmi, relaxovat v našem SPA, vyhřát se do saunového světa a pracovat na svých tělech v dvoupodlažním fitness. Druhým specifikem je všeobecný trend členství, tedy většině fitness center jde o uvázání klientů na rok a déle. Nicméně my tím malinko získáváme. Ještě stále nabízíme možnost volby, jednorázový vstup a je v relativně přijatelné ceně. Klienti si mohou služby vyzkoušet, a není zde přehnaný tlak na uzavření členství.
 

Znamená to, že specifikum je zejména v tom, že vstup umožňujete jak formou jednotlivých vstupů, tak i na členství?

Přesně tak. Samozřejmě také chceme klienty získat jako dlouhodobé partnery, tudíž hlavním produktem, který máme je tzv. VIP karta, která nabízí nejširší rozsah služeb od SPA, vodního světa, fitness i sauny. V tomto ohledu jsme jedineční, nevím o žádném jiném centru, které by například nabízelo 14 saun, zážitkové ceremoniály a luxusní prostory SPA. Samozřejmě cena VIP karty tomu odpovídá.

 

Může být trenér zároveň manažer celého fitness centra?

Dříve se často mluvilo o tom, že trenér by neměl být ten, kdo fitness vede. Já si naopak myslím, že to dobré je a tento mýtus s chutí sobě vlastní bořím. Trenér má zpravidla dobrý přehled o chodu, o trendech, které jsou na současném trhu a velkou výhodou je, že práce v tomto prostředí ho v první řadě opravdu baví a to se na výsledku vždy odrazí. Je vhodné své praktické dovednosti podpořit teoretickými znalostmi i v oblasti ekonomické a myslím, že velký důraz je v neposlední řadě kladen na marketing, který je velmi důležitý pro celý chod daného subjektu. Dále je důležité, aby manažer nezaspal dobu a fitness i díky veletrhům, jako je třeba FIBO, posouval směrem vpřed. Ze zkušeností vím, že klienti tyto snahy a vylepšování vždy ocení.

 

Jak vnímáte trend funkčního tréninku?

Chápu, že stroje a standardní vybavení fitness být musí, to klienti už dnes vnímají jako standard. Ale v současné chvíli jsme v Praze asi třetí fitness, které vlastní konstrukci FTS, tedy rozhodně tyto věci sledujeme.

Trenérský tým je tu budovaný tak, aby každý trenér vnímal trendy a novinky, zároveň však, aby tu rozdíly byly. To znamená, nemáme tu čistě jen trenéry, kteří by dělali funkční trénink, ale i trenéry, kteří trénují lehce „old school“ a klient si samozřejmě najde to svoje. Stále se snažíme rozšiřovat možnosti pro klienty, tedy i nové balíčky a kvalitní individuální přístup. Není možné se zastavit na místě.

Snažíte se tedy komplexnost dodržet nejen v rámci areálu, ale i toho samotného fitness prostoru?

Přesně tak. Proto funkční trénink je jen jedna část. Získali jsme pro centrum také diagnostiku InBody a přístroj na měření elasticity, stáří cév Max Pulse. Je to další rozměr, který můžeme svým klientům nabídnout a myslím, že do sféry fitness diagnostika ve všech ohledech patří. Nicméně stále fungujeme v rámci areálu a tudíž využíváme cross-selling i ostatních služeb areálu. Podporujeme to, aby klienti navštěvovali i naše maséry a masérky. Máme tu například skvělé rehabilitace a dvakrát týdně je přítomen lékař, který klientovi vypíše dané procedury, které jsou dále využívány v našich prostorech SPA. Rehabilitace jsou provázané s pojišťovnami, tedy naši klienti mají i tyto možnosti a výhody vše podstoupit pod jednou střechou Aquapalace Praha v Čestlicích.

 

Pracujete s tím i v rámci fitness, když například trenér dostane do rukou klienta, který nejdříve potřebuje napravit a až následně je možné s ním trénovat?

Zastávám názor, že trenér by se do těchto závažnějších věcí, pokud na to nemá odbornost, neměl pouštět. Proto, pokud identifikujeme problém, odesíláme jej na spolupracující rehabilitační centrum, Lázně Praha v prostorách našeho SPA, kde jsou odborníci pro konkrétní oblast. U trenérů platí obzvlášť, že žádný učený z nebe nespadl a rozhodně není dobré a profesionální se tlačit do něčeho, čemu nerozumím. Mít zdravou míru sebevědomí, kdy nebudu klientům přitěžovat, ale hledám možnosti jak stávajícím problémům ulevit. Fyzioterapeuty z Lázní Praha jsme zapojili i do skupinových lekcí, snažíme se tedy oblast zdraví s fitness propojit i se skupinovými cvičením, které standardně klienti navštěvují dle rozvrhu v našem aerobním sále.

 

Jakožto fitness manažer a trenér zároveň, jak si myslíte, že funguje motivace pro trenéry? Čím je motivujete?

Pro mě i pro ně je důležité, že vykonávám stále trenérskou praxi, díky čemuž si udržuji přehled. Snažíme se jít samozřejmě cestou školení, teď proběhlo aktuálně školení s Honzou Novosadem právě na FTS konstrukci. Samozřejmě je důležitá finanční stránka, která je nastavená, ale i na ní průběžně pracujeme. Snažíme se pochopitelně o společné akce, tmelení týmu a další jiné možnosti jak upevnit přátelské pouto, které u nás ve Fitness Aquapalace panuje. Trenéři mají například skvělé podmínky, co se týče vybavení fitness. Když si vzpomenu na své začátky, musím říct, že byly opravdu těžké a většinu doplňků, které trenéři vnímají jako samozřejmost, dříve byla otázkou nemalých investic mě samotného. Dnes trenér přijde do fitness, má tam Bosu, Flowin, TRX, RIP trainer, Kettlebell  má tam FTS konstrukci, což si myslím je také motivace. V rámci spolupráce s InBody máme garanta Pavla Suchánka (dietolog z IKEMU, pozn. red.), se kterým mohou trenéři všechno ohledně výživy konzultovat bezplatně.
Oblast vzdělávání je tu hodně podporována, veškerá školení jsou částečně dotovaná ze strany Aquapalace, ať už je to Power Plate, nebo i zmiňované školení na FTS, které měli trenéři zcela zdarma. V neposlední řadě mohou zaměstnanci využívat služby celého areálu, mohou jít do vodního světa, do saun a mají pravidelně nové oblečení, které pro ně zajišťujeme s partnerem Reebok.

 

Jaké jsou podle vás další novinky, trendy?

Kromě již zmíněné konstrukce FTS, jdeme cestou novinek, které zatím ve fitness centrech nejsou příliš obvyklé. Jedna z nich jsou Thorax Trainery, což jsou trenažéry běžek. Nerad bych zapomněl také na specifikum, které máme a tím je Spoteee, virtuální trasy v rámci cardio zóny, které jsou oblíbené a žádané u klientů, obzvlášť u těch, kteří cardio jinak moc nemusí. Díky Spoteee máme další spokojené klienty, kteří ocení různorodé scenérie, jež  jsou nám pravidelně aktualizovány.

Jinak příliš novinek na trhu aktuálně není. Ano, na Fibu byly k vidění novinky ohledně indoor cyclingu, nicméně tou cestou my se neubíráme. Přijde mi, že indoor cycling trochu upadá, lidé mají dnes větší tendenci jít ven, než že by tyto lekce táhly. Mohou táhnout v rámci nějakých specializovaných center, kde je možnost tomu vytvořit lepší podmínky, vizuální a světelné efekty, projekce, různé skupinové měření. Ale to jsou často statisícové položky, kdy je otázka jejich návratnost.

A jelikož jsme součástí areálu Aquapalace, i celý areál se neustále posouvá a zdokonaluje. Aktuálně se například chystá spuštění dvou nových tobogánů.

 

Autor: Karel Jarušek
Foto: Aquapalace Praha

Diskuze k článku: 11 minut s Lukášem Kverkou

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento rozhovor?

Líbí 34 76%
Nelíbí 11 24%

Celkový počet hlasů: 45