FIBO 2011 ukázalo aktuální trendy

Letošní ročník opět jako každý rok hostil všechny špičky fitness a wellness byznysu. Každý kdo něco znamená, nebo chce něco znamenat zde představil svoje novinky. Zúčastnit se každoročně tohoto fitness svátku je téměř povinností. Může totiž dost napovědět, kam se náš trh bude ubírat.
V německém Essenu bylo opět narváno. První den letošního ročníku byl určen především návštěvníkům z řad odborníků. Proto jsme si návštěvu nemohli nechat ujít ani my. Žádný český ani slovenský veletrh totiž nepřiláká téměř 600 vystavovatelů ve 14 halách.
Nemá smysl zdlouhavě popisovat jednotlivé vystavovatele, spíše se zkusíme zaměřit na trendy, o kterých jednotlivé stánky ať již velkých či menších firem vypovídali:

Trend číslo 1 – Funkční trénink
Oproti předchozím ročníkům je zřejmé, že rozmach funkčního tréninku je nezadržitelný. Pro mnohé klienty je totiž stále nuda běhat na pásu, nebo cvičit konkrétní svalovou partii na strojích, kterým ani nerozumí. To, společně s tlakem mnohých firem, vytvořilo tento nový zajímavý segment. Zároveň to umožnilo na trh proniknout mnohým firmám, které ještě v minulosti nebyly tak významnými hráči.
Tématu funkční trénink jako nového důležitého trendu se věnujeme podrobně v našem dalším článku "Trend číslo 1 - Funkční trénink".

Trend číslo 2 – Stroje
Navzdory předchozímu trendu zůstávají výrobci klasického "železa" tedy posilovacích a kardio strojů nadále ve hře. Stroje budou i nadále to, co bude dělat podobu zejména velkých fitness center a klubů. Nicméně i tito klasičtí výrobci se snaží poprat s trendem funkčního tréninku. A to každý po svém.
Kupříkladu značka Star Trac již delší dobu protežuje svoji značku Human Sport, která je právě zástupcem trendu funkčního tréninku. Značka Life fitness pro změnu představila svoji multifunkční věž. Tato věž ve spojení se speciální vestou umožňuje skoro psí kousky a to včetně dostatečně velkého rozběhu, výpadů, výskoků, atp. Samozřejmě tyto dvě značky jsou jen malou ukázkou toho, kam se výrobci snaží mířit.
Dalším trendy výrobců "železa" bych spíše označil za zbytečné. Více v článku "Nejzbytečnější trendy FIBO".

Trend číslo 3 – Medical Fitness
Na veletrhu FIBO byl tento trend zaznamenán ve větší míře již v roce 2008. Tehdy poprvé byl spuštěn koncept FIBOmed. Trend Medical Fitness je naprosto opodstatněný. Fitness obor již dnes není jen o vzhledu, ale daleko více se snaží být komplexním oborem, který postihuje všechny kategorie včetně zlepšení zdraví. Jde tedy nejen o prevenci, ale především o nápravu.
Vše začíná zjištěním aktuálního stavu klienta. Z měřících přístrojů jich zde byla zařazena celá řada. Většině majitelů fitness a wellness v ČR je známý například segmentální analyzátor InBody, nebo také levnější varianty z dílny Tanita. Dlužno podotknout, že všechny tyto analyzátory fungují na bázi průměrování, tedy nikdy klient nedostane přesné výsledky za dané partie. Kvalitativně výš je například produkt americké firmy BodyMetrix, který skutečně měří jednotlivé partie a spolehlivě tak odhalí, jestli zvolený trénink má očekávané výsledky.
Měřením tuku, svalové hmoty a vody to však všechno jen začíná. Stav klientova těla lze zjistit pomocí řady dalších přístrojů. Bylo zde například možné zjistit kondici pomocí testování VO2 a mnohé další. Poté už je velmi jednoduché pracovat s klientem spíše jako s pacientem.

Trend číslo 4 – Heat a Alpinning na ústupu
Posledním trendem, který bych rád poznamenal, bylo výrazně menší zastoupení Heatu a Alpinningu. V loňském ročníku nebylo možné projít výstavištěm v Essenu bez toho, aniž byste tyto dva sporty v různých obdobách neviděli na každém rohu. Letos tomu bylo naopak a prakticky zde nebyli vidět. Jsem zvědavý jakým způsobem bude toto odvětví zastoupeno v italském Rimini za měsíc, ale obávám se, že stejně jako Spinning, či Indoor Cycling jsou na výrazném ústupu.

Samozřejmě trendů, které zde byly k vidění bylo mnohem víc. Pokud chcete být v obraze, sledujte pravidelně Fitness je byznys! a dříve či později se k nim vrátíme.

Karel Jarušek, Fit Academy, www.fitacademy.cz/consultancy

Diskuze k článku: FIBO 2011 ukázalo aktuální trendy

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Skvělý 45 54%
Dobrý 14 17%
Horší 13 15%

Celkový počet hlasů: 84