FIBO Innovation Awards 2014 ukázalo nové trendy

Stejně jako každý rok, i letos byly představeny hlavní inovace a trendy, které hýbou světem. Odborná porota z celkově 45 návrhů a 12 nominací vybrala 4 hlavní produkty, které dle jejího názoru mají přínos k inovaci. Lze tedy očekávát, že se do budoucna odrazí v nových trendech.

 

Tréninkové vybavení: zvítězila skořepina SLACK NUT

Odborná porota vítěze kategorie ohodnotila slovy: "Tato pomůcka ukazuje že 1+1 se může rovnat víc než 2". 

Zařízení se skládá z houpací skořepiny s několika řadami popruhů, kterou jsou přes ni nataženy. Cvičení, navržené pro tuto pomůcku sportovními vědci, je prováděné v několika různých polohách na jednotlivých popruzích a podporuje rovnováhu, sílu, koordinaci a obratnost. Pomůcka je samozřejmě určena jak pro využití v domácnosti, tak ve fitness centrech a studiích.

Vítězství této pomůcky ukazuje, že je čím dál větší důraz kladen na funkční pomůcky. Je totiž první ne-stacionární pomůckou, která kdy v této kategorii vyhrála. 

Dále byli v kategorii nominováni:

Revvll One - lehlé mutifunkční zařízení s horolezeckým lanem.

SwingSider - zařízení pro trénink ve třech rovinách skrze inter i intramuskulární cvičení, které posiluje ramenní klouby.

drySUP Trainer - balanční zařízení simulující nestabiliní plochu, obdobně jako u pádlování.

 

Tréninkové koncepty: Pixformance posunuje hranice virtuální reality

Že fitness a technologie jdou velmi dobře dohromady, to už nám několik let představují nejen výrobci na FIBO, ale také je to možné vidět například na skupinových lekcích s virtuálními lektory ve světových klubech (nejblíže v nových klubech sítě McFit). Pixformance, vítěz kategorie, posouvá virtuální trénink ještě o kus dále. Soustředí se totiž na osobní trénink, optimalizaci tréninku a správné provedení cviků. Digitální stanice snímá klienta a po celou dobu analyzuje jeho pohyb. 

Vítězný koncept získal porotu zejména proto, že umožňuje uživatelům navrhovat a neustále přizpůsobovat své tréninkové plány. To také dělá práci trenérů trochu jednodušší, neboť se mohou zaměřit více na motivaci svého klienta.

Dále byli v kategorii nominováni:

FitQuest - přístroj, který umí změřit okamžitou kondici klienta pomocí 4 jednoduchých způsobů.

Gymwatch Sensor - senzor monitorující silový, či kulturistický trénink, konkrétně sílu, opakování, čas pod napětím nebo rozsah pohybu.

 

Podpora zdraví: Flexxvib proti bolesti zad

Vítězem kategorie se stal flexxvib, což je nové zařízení linie proxomed, který nabízí jemné řešení pro zmírnění bolesti zad. Za tímto účelem používá cílené vibrace pro zlepšení krevního oběhu a místní látkovou výměnu tam, kde je žádoucí. Cílené vibrace se aplikují lokálně na svalové bříško. Flexxvib kombinuje protahování a vibrace za účelem snížení bolesti. Díky tomu je zařízení použitelné pro prevenci problémů se zády, stejně jako pro použití v různých fázích rehabilitace až po spojení protažení a tréninku. 

Dále byli v kategorii nominováni:

HealthCenter Stress Prevention Suite - produkt nabízí softwarovou podporu na poli administrativy, analýzy, managementu tréninku, plánování kurzů a další mezi trenérem, či koučem a klientem.

Firstbeat Lifestyle Assessment - s tímto zařízením mohou trenéři velmi dobře monitorovat klientovu fitness úroveň a kondici.

 

Interiér & design: XBody Newave EMS

Vítězem v kategorii Interiér & Design se stala firma Bodyficient s přístrojem XBody Newave EMS (elektronická stimulace svalů). Ten optimalizuje XBody EMS trénink pomocí nových elektrod EMS, které jsou uspořádány jednotlivě a neviditelně pro každého zákazníka. Terminál má také elektrody pro ramena, které poprvé umožňují zapojení většiny svalových skupin během tréninku. 

Dále byli v kategorii nominováni:

Athene - virtuální realita umožňující ve fitness například jízdu na kole lesem, veslování při západu slunce, nebo jogging velkými městy.

 

Některé inovace mohou vypadat jako z jiného světa, ale z výše uvedeného výběru je jasné, že budoucnost ve fitness bude virtuální, zaměřující se ještě víc na zdraví, ale také bude hledat jednoduché možnosti, jak pracovat co nejlépe s lidským tělem na bázi funkčnosti.

 

Autor: Karel Jarušek
Foto: FIBO

Diskuze k článku: FIBO Innovation Awards 2014 ukázalo nové trendy

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Líbí 34 74%
Nelíbí 12 26%

Celkový počet hlasů: 46