FIBO trendy prostřednictvím FIBO Innovation

Po letošním FIBO jsme připravili malý seriál o novinkách a inovacích, které zde bylo možné shlédnout. První z tohoto seriálu přichází prostřednictvím tzv. FIBO Innovation Awards. Jak tedy vnímají odborníci z poroty hlavní trendy? Letošní Innovation Awards byly v duchu technizace, vše je dnes už, stejně jako například v autech, o počítačích. To se projevilo i na nominovaných inovacích. Druhý směr je zaměřený zejména na zdravotní stránku a jednoduchou ovladatelnost.
Celé hlasování je vždy rozděleno do dvou fází, kdy první přicházejí nominace. Mezi těmi se letos objevili tito finalisté ve třech kategoriích:

 

Kategorie Tréninková zařízení a stroje

C.O.D. Machine (výrobce BILT by Agassi & Reyes)

Bývalý známý tenista André Agassi a jeho kamarád a trenér Gil Reyers představili na letošním FIBO celý nový koncept strojů. Do nominací se dostal stroj s názvem C.O.D., tedy anglicky change of direction. Jak už název napovídá, jedná se o stroj, který umožňuje v průběhu cvičení měnit směr. Tedy můžete dělat nejen dřepy, ale také výpady a pohyby do strany, skoky, náhodné kroky, a to jak v sedě, tak vestoje. Podle propagačních materiálů výrobce jeho inovativní konstrukce zaručuje přirozené držení těla za všech okolností a bezpečný a přesný výkon cvičení, které odlehčuje záda a svaly krku. Zařízení také zahrnuje IntelliLiftTM odporový systému. Odpor stoupá nepřetržitě během cvičení a dosahuje svého vrcholu právě tehdy, když sval dosáhne optimální bod napětí. Naopak klesá, když se sval uvolňuje. Výrobce také slibuje maximální zapojení hlubokých svalů, které není běžné u strojů jiných výrobců.

C.O.D. Maschine byl letos zvolen vítězem ve svojí kategorii Training Equipment!


Body Bike Connect (výrobce HDD Holding)

Druhým v kategorii, nikoliv co do významu, je stroj pro skupinový trénink BODY BIKE. Tento cardio stroj slibuje, že indoor cyklista získá vysoce přesné měření své cyklistické výkonnosti. Všechny vnější faktory byly eliminovány použitím snímače s tenzometry a speciální konstrukce bez tření brzdicí jednotky. Tak je možné získat zcela přesné údaje, tedy přímé měření síly. Všechna data jsou přenášena bezdrátově do BODY BIKE konzole, která je namontována přímo před cyklisty. Jako bonus navíc mohou být data přenášena na všechny zařízení podporující technologii přenosu ANT+, tedy i přenos dat do hodinek Garmin nebo iPadu s aktivním ANT+. V BODY BIKE Performance konzoli najdete také W-level test, který odhalí cyklistovu relativní VO2max hodnotu. Konzola bude také brát v úvahu jednotlivé uživatelské nastavení, jako je hmotnost a věk a výpočet relativní hodnoty. Tato funkce umožňuje instruktorovi vést lekci s účastníky na různých úrovních fyzické zdatnosti a přitom poskytuje efektivní trénink pro každého jednotlivce.

 

Octane LateralX elliptical (výrobce Octane Fitness International B.V.)

Tento eliptical znovu oživil tzv. cross trénink ovšem na kardio stroji. LateralX nabízí možnost pohybovat se v několika směrech na jednom stroji, takže klient získá daleko větší spektrum zapojení svého těla. Pohyby jdou všemi směry, tedy nahoru a dolů, dopředu a dozadu a ze strany na stranu. LateralX zabezpečuje plynulý pohyb ve všech rovinách (tzv. 3D). Je možné využít 10 různých rovin pohybu pro vytvoření dokonalého zmatení svalů a tím efektivnějšího cvičení.

Univerzitní výzkum ukazuje, že uživatelé LateralX zaznamenali 27% nárůst kalorického výdeje. Studie také ukazují, že pohyb na LateralX představuje 30% nárůst v abdukci a addukci kyčle, a také v extenzi kolene než tradiční eliptické trenažéry. Pomocí jednotlivých programů je pak možné se zaměřit více na jednotlivé problematické partie, tedy hýždě, boky a stehna. 

 

Kategorie Podpora zdraví

The Postural Line (výrobce LMT Deutschland AG)

Postural Line od TecnoBody je série s velkým vlivem na držení lidského těla, posturu. Skládá se ze čtyř strojů: Stability, ProKin, Balance Trunk, Postural Bench. Všechny jednotky jsou připojeny k bezdrátové síti s hlavním počítačem, který automaticky vygeneruje zprávy a protokoly o tréninku. 
Nejprve je změřeno správné držení těla, které je velmi snadné na obsluhu a trvá jen 12 minut. To vše je zaznamenáno do podrobného reportu. Následně je klientovi vygenerován tréninkový program. Tato řada celkem obsahuje 850 rehabilitačních a tréninkových programů. Všechna data v rámci programu cvičení, či rehabilitace se klientovi zaznamenávají na USB klíč pro snadnou evidenci.

The Postural Line byl letos zvolen vítězem ve svojí kategorii Health!

 

Sensoprotrainer (výrobce Sportpoint GmbH)

Revoluce v senzomotorice. To alespoň slibuje výrobce. Pevná konstrukce obsahuje dva pružné pásy na nohy, něco jako dvě malé, na sobě nezávislé trampolíny. Další pružné pásy jsou k dispozi zespod a z horní části stroje. Je možné rovněž přidat pomůcky jako medicinbal, boxovací pomůcky, činky atp. Vše je založené na tzv. SPT-3-fázové metodě, která zvyšuje sílu, výkonost a rovnováhu v těle. Trénink je uzpůsobený na 45 minut a je jedno jaký má klient cíl, zda chce shodit přebytečné tuky, zformovat, či posílit postavu, nebo jen zvýšit kondici. Trénink je nastavený na tři fáze, kdy první dvě části jsou určeny pro silový trénink (20 minut) a poslední fáze je určená pro rozvoj koordinace, koncentrace a tělesnou kontrolu. (5 - 10 minut).

 

Systrain Kinetics (výrobce Systrain Fitness UG) 

SysTrain® Kinetics pracuje s inovativní bezkontaktní detekcí pohybu pomocí 3D kamery. Určitě jste již viděli podobný systém, nebo jej dokonce máte doma. Jmenuje se Kinnect a je to herní systém. Tato novinka však míří mnohem výše než její známější předchůdce. Obsahuje širokou řadu testů, používajících sportovní vědy, jako například plyometrickou sílu, reakci a rovnováhu. Navíc rozpozná a diagnostikuje jakákoliv postižení v oblasti správného držení těla nebo problémy vycházející z rozdílů v délce některých tělesných segmentů. Tréninkový systém založený na tzv. biofeedbacku umožní automaticky dokumentovat trénink a vytvořit dokumentaci k němu. Také monitoruje, když jsou použity další pomůcky jako pásky, balanční podložky, nebo činky. Systém byl vyvinut pro nezávislé osobní trenéry a fyzioterapeuty, stejně jako pro velká fitness zařízení.

 

Kategorie Komunikace a design

Climbstation (výrobce Climbstation VOF)

Automatická, počítačem řízená, sklopná lezecká stěna, která může být instalována na různých místech. Počítačová jednotka mimo jiné umožňuje zpětnou vazbu o rychlosti lezení, vzdálenosti, úhlu lezení a vybrané lezecké úrovni. Lezec může jít do extrémní vzdálenosti bez použití jištění. Tím je tento produkt vhodný pro nácvik lezeckých dovedností a pohybů, budování vytrvalosti a síly. Lezení je totiž ideální sport pro celé tělo. Lezec musí zapojit svalstvo stejně jako koordinaci a rovnováhu a to vše v jeden čas. Pro osobní trenéry a fyzioterapeuty Climbstation nabízí podporu pro jejich klienty v aktivaci: zad, středu těla, ramen, kolen a kotníků. Výrobce uvádí, že i dokonce lidé s problémy s chozením mohou daleko lépe rozvinout své tělo pod dohledem na Climbstation.

 

Kruhový trénink pro celé tělo: Outdoor fitness stroje s odporem podložek (výrobce Stilum fitness) 

Tyto outdoor stroje, neboli stroje pro venkovní využití, byly designovány spolu se sportovci a sportovními reprezentanty. Je možné nastavit rozdílnou obtížnost pomocí vyvinutých pružných bloků, které způsobují u cvičení odpor. Podle tréninkové pokročilosti cvičence je možné přednastavit odpor pružného bloku. Na základním kruhovém tréninku sestaveném ze 4 strojů je možné krátce procvičit celé tělo. Oproti tomu dlouhý kruhový trénink se skládá z 8 strojů a procvičí každou svalovou skupinu. Stroje jsou specificky designované pro potřeby lidí pracujících v kancelářích. Výhoda venkovních strojů spočíva v odolnosti proti povětrnostním podmínkám, voděodolnosti  a minimální potřebě oprav.

Tento produkt byl letos zvolen vítězem ve svojí kategorii Komunikace a design!

 

Níže můžete také shlédnout na videích, co si pod popisy jednotlivých zařízení představit.

Karel Jarušek, foto: Fibo.de

Diskuze k článku: FIBO trendy prostřednictvím FIBO Innovation

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Líbí 31 72%
Nelíbí 12 28%

Celkový počet hlasů: 43