Jak založit vlastní taneční školu - část 2.

V první části našeho článku jsme se zaměřili na obecnější informace a nyní se vrhneme na praktické rady a nápady, které pomohou k realizaci tanečního studia či školy.
 

SPRÁVNÝ PROSTOR
Úplně první krok, který je třeba podniknout k realizaci, tkví v nalezení vhodného prostoru, kde je možné taneční lekce či hodiny provádět. Prostor by měl splňovat některá stanovená kritéria, jako například:

  • Správně stanovený rozměr celého objektu, který slouží k činnosti
  • Dostatečná výška stropu
  • Ventilace a odvětrávání 
  • Dostatečné osvětlení a přísun denního světla
  • Akustika prostoru, ozvučení místnosti 
  • Povrch, na kterém se činnost provádí. Měl by být pokryt vhodným materiálem nejlépe ve formě parket či tzv. baletizolu, což je speciální povrch určený k tanci. Jednoznačně nemůže být povrch pokryt například dlaždicemi, vhodný není ani zátěžový koberec.

NABÍDKA A CENA SLUŽBY
V dalším kroku je potřeba stanovit rozsah služeb, který studio svým klientům bude nabízet. Nejlépší je začít stanovením věkového rozpětí, ve kterém by se klienti studia měli pohybovat. Vhodnější je vždy oslovit širší škálu klientů a ne se primárně orientovat pouze na jednu cílovou skupinu. Podnikatelská činnost studia se tak rozkročí do více směrů a zajistí dostatek klientely. Lze učinit věkové rozdělení klientů například takto:
• kategorie D1- tzv. přípravné kurzy-menší děti (věk od 4-8 let)
• kategorie D2- starší děti (věk od 8-11 let)
• Kategorie Junioři (věk od 12-15 let)
• Kategorie Dospělí (věk od 16 -35 let)
• Kategorie seniorů (věk od 35 let a více)
Také se může provést rozdělení ne jen podle věku klientů, ale i podle vhodných předpokladů a zájmů na pokročilejší kategorii, mírně pokročilou kategorii či kategorii pro úplné začátečníky. Čím větší škálu a zájem klientů studio bude mít, tím více je možno si s daným výběrem a rozdělením pohrát tak, aby vyhovovalo oběma stranám.
Pokud se jedná, o taxu vašich služeb měla by být adekvátní k službám, které poskytujete vašim klientům. Odvíjí se to od počtu odučených hodin a samozřejmě také úrovni a profesionality, které se vašim klientům dostává. Je zapotřebí rozpočítat do ceny služby náklady na lektora a také režie.

 

LEKTOŘI A UČITELÉ
V neposlední řadě je také velice důležitý vhodný výběr lektorů, kteří v tanečním studiu budou vykonávat služby pro klienty. Co se týče certifikátů, v tanečním světě nejsou certifikáty na jednotlivé styly na denním pořádku, jako třeba ve fitness odvětví. V tomto odvětví spíše rozhoduje tzv. „ know how“, takže je podstatné dát na dovednosti a reference, kterými daný lektor disponuje. A samozřejmě rozhodují zkušenosti, které ne každý lektor má. Navíc skvělý taneční mistr se automaticky nerovná kvalitní lektor. Tedy něco umět a umět to předat dál jsou dvě naprosto rozdílné činnosti. Ověření druhé z nich je nanejvýš na místě před zahájením samotné spolupráce.

 

PŘÍSTUP A ORGANIZACE
Pokud jde o přístup ke klientům, je vhodná aplikace metody přímého jednání. Klineti studio vyhledávají z důvodu odreagování, zábavy, nových zážitků, vzrušení, regenerace či dřiny. Čili přístup k nim musí být "nadstandartní". Klienti se musí cítit, tak, že čas, který ve studiu tráví, není zbytečný a hlavně ztracený. Ideálním stavem je, když se daná činnost pro ně stane jakousi "drogou", kterou budou neustále rádi navštěvovat a stane se jejich nezbytnou součástí a tzv. denním hnacím motorem.
A co se týče organizace, vše musí mít jasně stanovený řád a pravidla, která musí být pro všechny klienty stejná a neměnná. Obzvlášť pokud jde například o včasné placení či účast na tanečních lekcích. Správný vůdce kráčí před svým davem a nežene ho před sebou. Obzvláště tím mám na mysli, že vždy je důležité být připravený a alespoň dva kroky před ostatními.
Pokud dokážete tyto 4 kroky aplikovat jeden za druhým, tak jste na správné cestě k tomu, aby se váš sen stal skutečností.

Autor: Josef Baláž

Foto: https://www.freedigitalphotos.net

Diskuze k článku: Jak založit vlastní taneční školu - část 2.

mensi dotazy :-)

Jestli to tedy chapu dobre,certifikaty nejsou potreba, kdyz chceme ucit my sami? :-). A je potreba si asi zalozit zivnostensky list a nekoho na ucetnictvi?

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Líbí 33 70%
Nelíbí 14 30%

Celkový počet hlasů: 47