Masáže a rituály, které by neměly chybět v nabídce

Oblíbenost masáží u klientely v posledních letech rychle roste. Díky stále širší nabídce je nejen pro klienty, ale i pro provozovatele stále těžší se zorientovat v nabídce masáží a vybrat takové, které budou klientům „vonět“. Dva typy masáží a rituálů, které jsme dnes vybrali, jsou vhodné pro širokou klientelu a zároveň mohou navodit pocit určité exotiky.

Ajurvédská masáž

Ajurvéda je systém tradičního indického lékařství. Je to celostní medicína, která se zaměřuje na vyvažování životních energií, tzv. Prán. Ajurvéda na většinu potíží pohlíží jako na psychosomatické, tedy cílem této masáže je vyvážení těla i ducha.

Ideálně tuto masáž provádějí dva maséři zároveň, což navozuje ještě lepší pocit z masáže. Stačí si jen představit, jakou slast může vyvolat kvalitní masáž jedním párem rukou, natož dvěma. I tak to je na čas trochu náročnější. Celková masáž trvá ideálně dvě hodiny. Samozřejmě není nezbytné mít na ajurvédskou masáž dva maséry. Pokud provozovatel nazná, že by klientela v dané oblasti nebyla schopná zaplatit náklady na proceduru pomocí dvou terapeutů, je možné zvolit i variantu jednoho terapeuta.

Jste-li provozovatel wellness a rádi byste tuto masáž nabízeli, je třeba proniknout do tajů Prány a meridiánů, tedy energetických drah těla. Prána je energie, která je všude kolem nás. Je to životní energie. Pokud tělo nepřijímá dostatek této energie, člověk se cítí unavený, má bolesti hlavy a spoustu dalších problémů, jako je třeba blokace zad, otoky, velmi rychlá vyčerpanost a podobně. Meridiány jsou však již daleko širší problematika, pro které by tento článek nestačil.

Co je k ajurvédské masáži třeba?

Kromě informací o Ajurvédě bude provozovatel potřebovat také speciální Ajurvédský olej. Cena tohoto oleje se pohybuje kolem 200 Kč. Olej je vyrobený dle tradičních receptů ze vzácných bylin. Ajurvédský olej napomáhá cirkulaci krve a životních funkcí orgánů, oživuje proces látkové výměny, zpomaluje proces stárnutí, zlepšuje vnímavost smyslů a mentální pochody, uvolňuje duševní napětí a navozuje stav odpočinku, zlepšuje celkové zdraví člověka a podporuje imunitní systém těla.
Při masáži se postupuje od pokožky hlavy k nohám, při čemž se nezapomíná na žádný kousek těla. Masáž se provádí krouživými pohyby a mírnými pomalými tlaky, které působí velmi relaxačně. Do této masáže můžeme zahrnout tzv. Energii ze Srí Lanky, Synchronní masáž, Olejovou masáž těla, Masáž hlavy nebo Obličejovou inhalaci. Druh masáže si klient může libovolně vybrat, není podmínkou absolvovat celou proceduru.

Jak může masáž probíhat

Cílem těchto masáží je zbavení stresu, napětí těla a nastartování samočistícího procesu organismu. Škodlivé látky jsou z těla vytlačovány ven a zároveň se do těla dostává nová energie a obnovuje se životní síla. Masér v misce nahřívá speciální Ajurvédský olej, ukloní se k ní a zašeptá jakousi modlitbu, což je nezbytný úkon začátku tohoto rituálu. Po masáži celého těla s Ajurvédským olejem nastává proces vypařování. Klient si lehne do nádoby, ze které na něj proudí teplá pára. Pokud tuto nádobu nevlastníte, je možné proceduru doplnit pobytem v sauně, či ještě lépe v parní kabině. Vhodné je, když klient do páry vejde ihned po masáži, ještě před tím, než se olej absorbuje do pokožky. Ideální je tedy zařazení této masáže do nabídky wellness centra, které již sauny, či páru provozuje. Pomocí páry a speciálního oleje dochází k odpařování toxinů z těla klienta.Po proceduře se klientovi doporučuje klidný den bez práce a stressu.

Orientační ceny masáží pro klienty

Energie ze Srí Lanky - 2 700 Kč
Synchronní masáž - 2 200 Kč
Olejová masáž těla - 1 600 Kč
Masáž hlavy - 550 Kč
Obličejová inhalace - 500 Kč

 

Healing a aroma masáž

Tato masáž je spojená s relaxační vůní, jemnými doteky a celkově se stará o harmonizaci hlavních čaker klienta i maséra.

Naše fyzické tělo existuje uvnitř většího „těla“ – lidského energetického pole, neboli aury. Toto energetické pole je nástrojem, jehož pomocí vnímáme realitu včetně zdraví a nemoci, a skrze nějž dochází také k procesu léčení. Vědci výskyt tohoto energetického pole potvrdili teprve nedávno, ale již odedávna bylo velmi dobře známo mystikům a velmi známé léčitelům. Nesmíme zapomínat, že je to výchozí bod pro každé léčení. V něm mají své místo nejsilnější a nejhlubší lidské vztahy, zde můžeme předvídat i léčit všechny poruchy jak somatické, tak i psychické.

Tato masáž vyžaduje propojení těla, mysli a čistotu srdce – čisté úmysly s klientem. Tedy jde o masáž, kde se masíruje páteř pomocí tří prstů – palce, ukazováku a prostředníku. Jedna ruka zaujímá vyšší pozici na těle, druha ruka nižší, viz obrázek.

Postupuje se mírnými tlaky prstů shora dolů a naopak. Stále dokola. Terapeut by měl během masáže myslet na to, že skrze jeho prsty posílá životní energii – Pránu klientovi. Tedy oba budou cítit mírné teplo nebo brnění – terapeut kolem svých prstů a klient v místě doteků terapeuta. Je důležité také klientovi sdělit informaci o dodání nové energie do jeho těla, už i to navodí patřičný klidný stav.

Celá procedura by měla být provozována pouze ve světle svíček a relaxační hudby. Je třeba dát si pozor, aby barva svíček byla vždy bílá, nebo světle zelená. I to dokáže navodit příjemnou atmosféru s velmi pěkně hřejivou životní energií. Masér by také neměl být oblečený v těsném tmavém oblečení. Vhodné je naopak oblečení především v bílé barvě.

Délku masáže určujeme u každého klienta individuálně, tzv. intuitivně cítíme, že je procedura u konce. Po masáži se hudba ztlumí a klient je ponechán ještě asi půl hodiny v lehu o samotě. Tím celá terapie dozní. Klient cítí energii a zlepšování svého zdravotního stavu ještě po dobu 3 dní.

Pokud byste chtěli tuto masáž nabízet, je vhodné doplnit ji různými druhy vonných olejů. Masáž vyžaduje 2 olejíčky. První se nazývá Palmarosa. Ten se při této masáži musí aplikovat vždy. Palmarosa má vliv na lidský organismus nejen při odstraňování obtíží, ale také působí jako prevence před některými onemocněními. Cena oleje se pohybuje kolem 180 Kč. Volba druhého oleje je již na klientovi. Vhodné jsou především olejíčky s vůní bylinek. Doporučuji vůni máty, levandule nebo meduňky.

Po ukončení procedury klient odchází zcela klidný, uvolněný a hlavně s lepším pocitem ze sebe sama.  Prodejní cena této procedury se pohybuje kolem 500 Kč.

 

Zkuste prostředí svého wellness obohatit o tyto typy masáží a uvidíte, že klienti získají na masáže, rituály a terapie zcela jiný pohled. Nebudou totiž odcházet „jen“ rozlámaní z běžné sportovní masáže, nebo příjemně pohlazení z relaxační masáže. Ale poskytnete jim vhled daleko více do hloubky.

Možná namítnete, že Vaši klienti jsou většinou konzervativní a tedy tyto typy masáží pro ně nejsou vhodné. Je hlavním úkolem maséra a terapeuta svoji klientelu nalákat a naučit na tyto nové typy. Graficky sebelepší leták klienta nepřesvědčí víc, než osobní doporučení jeho maséra. O komunikaci maséra a klienta a způsobech prodeje masáží si však povíme zase příště.

 

Autor: Dalibor Migra

Foto: Archiv autora a www.freedigitalphotos.net

Diskuze k článku: Masáže a rituály, které by neměly chybět v nabídce

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se Vám líbí tento článek?

Líbí 33 73%
Nelíbí 12 27%

Celkový počet hlasů: 45