Miha Bodytec – první dojem z EMS

Přístroje pro EMS, tedy elektrickou stimulaci svalů jsou na našem trhu již nějaký čas zastoupené. Postupně se však dostávají do více fitness center a k dalším fitness či „fyzio“ odborníkům. V současnosti dělí fitness obec na dvě skupiny lidí, a proto jsme se podívali na EMS a přístroj Miha Bodytec osobně.

V první skupině lidí jsou zastoupeni ti, kteří v technologii EMS vidí velký potenciál a fandí jí a v druhé, kteří tvrdí, že je to zase nějaký placebo efekt, nebo nesmysl, či trendová záležitost jako byly jiné technologie před ní. Nakolik výrobci dokáží z EMS vytěžit je teprve otázka do budoucna, ale již nyní je jasné, že cvičení pomocí elektrické stimulace osloví novou zajímavou skupinu lidí. Jakou? Podívejme se na ni.

 

Technologie a trh

Spousta lidí dnes hledá rychlé řešení. Svět se mění a my s ním, jak již řekl někdo někdy před autorem tohoto testu. A pokud odhady, které říkají, že cvičí maximálně 10 % populace, jsou správné, zbývá zhruba 90 % populace, které lze oslovit. Čím? Tréninkem na 20 minut a pouze jednou týdně. Velmi rád bych dodal, že k necvičící populaci nepatřím a tak jsem zastáncem spíše opačného modelu, který razí osobnosti jako Ido Portal, nebo systém MovNat, tedy hýbat se dostatečně ideálně každý den a vrátit se k základům pohybu. A proto jsem test tohoto „zázračného“ přístroje dlouho odkládal. Neutekl jsem mu, když distributor dovezl ukázku na nedávný kongres v Benicích. A tak slovo dalo slovo a tím se dostáváme k prvnímu dojmu. 

Celý test si můžete přečíst v zimním čísle časopisu FITNESS BUSINESS >>>

 

Test číslo 1 začíná

Hlavní výhodou, která byla patrná hned v úvodu, je, že ke cvičení nic nepotřebujete. Dostanete k dispozici čerstvě vypraný oděv, tedy kalhoty a triko, na který se postupně oblékne vesta s elektrodami pro břicho, hrudník, bedra, široký zádový sval a mezilopatkové svalstvo. Ty pak doplní elektrody pro nohy, tedy stehna, zadek a paže. Další možnosti jsou volitelné, jako například elektrody pro chodidla, pokud klient potřebuje více zapojit svaly klenby. Po umístění všech elektrod a jejich zapojení trenér připojí klienta sériovým kabelem k přístroji. Jestli jsem si do té doby nepřišel jako v Matrixu, tak tady už tento pocit rozhodně převládal.

Následuje nastavení intenzity jednotlivých svalových partií, kterými mě instruktor provádí. První dojem je umocněný jednak davem diváků, kteří se na kongresu, na stánku firmy Nové fitness na mě koukají a také tím, že všechno poprvé je zpravidla tak trochu nezvyk. Jakmile se rozjede 20 minutový program, během kterého se střídají 4 vteřiny elektrických impulzů a 4 vteřiny pauzy, ztrácím přehled o obecenstvu a soustředím se na to, co mi instruktor říká. Občas, když zapomenu sledovat zelenou, oranžovou a červenou barvu na obrazovce přístroje a nezatnu svalstvo, dostávám elektrický impulz do uvolněných svalů a to trochu bolí. Hned mě to však donutí lépe se soustředit a situace se již znovu neopakuje. Nejprve probíhá série základních pohybů, tedy spíše základní výdrže a nácvik zapojení aktivace svalů celého těla. Následně přichází ke slovu jednoduché cviky, jejichž varianty jsou široké od dřepů, či cíleného zapojení břicha do „podsazení“ pánve, ohnutí, či natažení paží, či simulaci různých cviků na způsob stahování horní klady, nebo tricepsového kick backu.

 

Intenzita a regenerace

20 minut uteklo jako voda, nebyl čas se ani na chvíli nudit, občas to trochu bolelo a rozhodně cítím celé tělo, které však již do tohoto testu šlo mírně zmožené po celém týdnu pravidelného tréninku. Následovalo „odzbrojení“ a instrukce, abych dostatečně jedl a pil po zbytek dne. A tady se na chvíli zastavím. Můj metabolismus je i přes věk blížící se čtyřicítce stále dost rychlý, za což jsem rád. Ale po tréninku na Miha Bodytec jsem měl pocit, že mohu vypít litry vody a sníst půlku nějakého zvířete. Tedy čistě subjektivně, metabolismus se spustil do nevídaných obrátek.

 

Testujeme do hloubky

Celkem mě pro lepší zhodnocení čeká trénink na Miha Bodytec ještě dvakrát, proto berte tento první dojem jako málo průkazný. Ale musím zhodnotit, že jsem příjemně překvapen. Přístroj má několik programů, tento, který jsem vyzkoušel je nejvíce intenzivní. Doporučuje se proto lidem z běžné populace absolvovat jej jednou týdně na 20 minut. Říkal jsem si, že intenzita nemůže být tak hrozná, ale následně jsem několik dnů poté cítil zejména zapojení hýždí a paží. Jelikož test probíhal v sobotu a hned v neděli následovalo v mém programu plavání a v pondělí TRX, byla regenerace značně urychlená. Ale tělo by možná raději odpočívalo ještě o pár dnů více. Zejména proto, že elektrický signál prochází všemi svaly v těle a tak nebylo divu, když jsem ještě pár hodin po tomto tréninku cítil mírné brnění celého těla.

Těším se tedy na další 2 kola tréninku a které budou opět o trochu jiné.

Celý test, společně se shrnutím pozitiv i negativ přístroje si můžete přečíst v zimním čísle časopisu FITNESS BUSINESS, které vychází již 15. 12. 2014.

 

Autor: Karel Jarušek
Foto: Daniel Petričko

Diskuze k článku: Miha Bodytec – první dojem z EMS

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Líbí 50 82%
Nelíbí 11 18%

Celkový počet hlasů: 61