Moderní pomůcky funkčního tréningu, které lze vzít kamkoliv sebou

V poslední době je trendem chrlit na trh nepřeberné množství cvičebních pomůcek, zaměřených na nejrůznější formy cvičení od balančních přes posilovací, zdravotní, spalovací a určitě jsou další, které apelují na cvičence a jeho chuť dosáhnout kýžených výsledků.
Rádi bychom se dnes zaměřili na pár těch nejznámějších, osvědčených a především přenosných pomůcek. Tyto pomůcky lze sbalit do auta, odvézt ke známému, vzít je ven,  jedete-li na služební cestu, můžou tyto pomůcky zpestřit večery v hotelovém pokoji a fantazii se meze nekladou. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jakékoliv oživení tréninku vítám a právě třeba taková menší session v přírodě s kamarády, či klienty mě nabije daleko víc, než klasika v posilovně.
Pojďme se tedy podívat na konkrétní pomůcky a jejich využití spolu s jejich hlavními výhodami a nevýhodami:

1) Flowin
Původně švédská pomůcka profesionálních sportovců využívající váhu vlastního těla, skládá se z desky, po které se cvičenec pohybuje a 4 „padů“ nebo-li podložek na ruce nohy a kolena.
Flowin je už i v českých vodách fitness osvědčeným držákem, který si našel své příznivce především pro svou variabilitu. Podle mého názoru můžete flowin použít téměř ke všemu. Chcete-li hubnout, tvarovat, posilovat nebo rehabilitovat, ke všemu se dá cvičení na této desce přizpůsobit. Cviků na flowinu jsou desítky, ne-li stovky a úroveň se dá zvyšovat hned několika cestami nebo se dá samozřejmě držet základu, tak aby cvičení odpovídalo kondici cvičence.
Pokud by vám přišlo, že deska flowin je špatně přenosná a příliš velká, existuje a je k dostání i u českého distributora (https://www.flowin.cz/flowin-pro-mini/) menší verze, snadno přenosná, skladovatelná a přitom se všemi vlastnostmi velké desky.
 

2) TRX
Jde o popruhy s otvory na ruce/rohy, které se dají téměř kamkoliv zavěsit a začít cvičit. 
Obliba této pomůcky mezi českými klienty i trenéry neustále roste. TRX svou přenosností, skladovatelností a variabilitou přesvědčil většinu českých větších i menších fitness center, že je příjemným zpestřením jak skupinových lekcí, tak i osobních tréninků.
TRX je velmi snadno přenosný systém, doslova se dá sbalit do baťohu školačky ze základní školy a zavěsit ho do dveří, na strom, na zábradlí a zavěsit se.
TRX podobně jako flowin má velkou výhodu ve své variabilitě, stačí snížit počet opěrných bodů a hned je cvičení výrazně těžší, anebo naopak.

 

3) ViPR
Velký válec, se kterým se dá vyvádět velké množství legrace. Tak trochu mi práce s ním připomíná asi všem známé kettlbells ve spojení s klasickými sand bagy, které nejspíš znáte z bodyrock.tv, kde s podlouhlými bagy, naplněnými pískem nebo rýží cvičila sličná Zuzana. ViPR má však daleko širší možnosti použití než obyčejný sandbag. Ostatně mrkněte na video pod článkem.
Rozhodně jde o všestrannou pomůcku, kterou využijete při posilování téměř všech částí těla. Opět bych se ale do cvičení s ViPRem nebo jeho předchůdci nepouštěl, pokud nejste profesionál nebo nemáte nad sebou odborný dohled.

 

4) Lebert Fitness
O Lebertu se v našich zeměpisných šířkách zatím moc nemluví, přestože si myslím, že má silný potenciál. Především bych se zaměřil na dva produkty z dílny Marca Leberta a to je Equalizer, což jsou dva ocelové oblouky s úchyty. Equalizer se skvěle hodí pro agility training, zlepšení kondice, dá se na něm i posilovat - i když v omezené míře.
Druhý a dle mého názoru zajímavější produkt je Buddy System, který na první pohled připomíná TRX ale se zásadním rozdílem. Buddy System se nikam nevěší, ale využívá odporu vašeho partnera. Buddy z anglického překladu „kámoš“ je totiž pár popruhů, kde odpor a zároveň podporu si vytváří cvičící pár.
Cvičení s Buddym je zábava, je to něco nového i když má své stinné stránky. Pokud rádi cvičíte se svou subtilní ženou, která má o 40 kilo méně a je o 50 cm nižší bude koordinace pohybů náročnější. 

 

5) Aqua bag / Aquahit

Někteří si možná stejně jako já řeknou, že aqua bag je vlastně ViPR jen s vodní výplní. Nicméně právě náplň aqua bagu je tou přidanou hodnotou, kterou výrobce argumentuje. Na rozdíl od statické rýže, nebo písku, je voda neustále v pohybu, nutí člověka k větší stabilizaci, tudíž nepřímo posiluje střed těla.

Zcela nepochybně lze nalézt mnohem více fitness pomůcek, se kterými se dá cvičit kdekoliv. Ale o těch zase až příště.


 

Jaroslav Stružka

 

Diskuze k článku: Moderní pomůcky funkčního tréningu, které lze vzít kamkoliv sebou

BungyPump REVOLUČNÍ OUTDOOR TRÉNINK!

REVOLUČNÍ OUTDOOR TRÉNINK!
Dosáhnete o 77% větší spotřebu kalorií – aktivujete 90% svalstva. BungyPump jsou tréninkové „walking“ hole s vestavěnou suspenzí a s odporem buď 4 kg nebo 6 kg. S každým krokem pomocí BungyPump hole stisknete dolů odpor silou 4 kg nebo 6 kg. Při chůzi tím zapojíte mnohem více svalů než při běžné „Nordic walking“ chůzi.
BungyPump je určen pro všechny, kteří chtějí zlepšit svou kondici a zároveň získat silné a pružné tělo.
www.bungypump.cz

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Líbí 78 83%
Nelíbí 16 17%

Celkový počet hlasů: 94