Nejde o trénink, jde o pohyb - díl 1.

Zatímco píši tento článek, schyluje se východně odsud v thajském sportovním areálu Thanyapura k další akci zasvěcené pohybu v jeho mnohých podobách. Lidem vně okruhu tohoto odvětví se může zdát, že pohyb jako takový zažívá v poslední době obrovský boom. Ti, co se mu věnují aktivně, vědí, že tato vlna se začala zvedat již před několika lety a nyní konečně nabývá na síle i u nás.

Nejde si nevšimnout, že konvenční fitness průmysl a vše s ním spojené roste a je čím dál víc na očích. Počet fitness center stoupá. K mání je nepřeberné množství výživových doplňků a společnosti se předhánějí ve vymýšlení, nebo přivážení nových a nových technologií a postupů v tréninku. Oblíbená “selfies” už nejsou tak často z divokých alkoholových večírků, jako z prostředí posiloven. Estetická stránka cvičení prudce stoupá na oblibě hlavně mezi mladými. A kdo nemá svou “Physique” anebo “Bikini” stránku na facebooku, jakoby skoro ani nebyl. Člověk by až vypískl radostí. Společnost se čím dál více zajímá o zdraví. Zdravý životní styl a zdravý pohyb. Anebo ne?

 

“Tihle chlápci se postupně procvičí k nepohyblivosti.” - Ido Portal

 

Ti co jsou právě teď ve zmíněné Thanyapuře by s největší pravděpodobností odpověděli “ne”. Jde o komunitu, za kterou nestojí nikdo jiný, než sám Ido Portal, který vnáší do světa pohybu čerstvý vzduch. Ido se v minulosti po neúspěšných pokusech najít učitele pohybu v celé jeho šíři, hloubce a vůbec všem, co může nabídnout, rozhodl se stát se jím sám. Do té doby se věnoval mnohému, od bojových umění, přes svou milovanou Capoeiru, kterou objevil v patnácti letech, a díky které se postupně stále více utvrzoval v tom, že je posedlý především pohybem jako takovým. Každá specializace s sebou nese svou cenu a má svá konkrétní omezení. Začal tedy pracovat na jiném přístupu a studoval pohyb ve všech jeho podobách. Učil se od těch nejlepších ve svém oboru, od fyzioterapeutů až po učitele tance, bojových umění, učitelů jógy, dokonce cirkusových akrobatů, atletů a bojovníků samotných. Člověk je přece ten nejlépe a velmi rozmanitě se pohybující tvor na Zemi. Tedy, minimálně má předpoklady k tomu, aby byl. Můžeme chodit, běhat, plazit se, viset, šplhat, rotovat, skákat, kutálet se, stát na rukou, nebo na jedné ruce, dokonce na hlavě a tak dále. Kdo jiný na této planetě to zvládne? Proč využíváme jen zlomek nabízených možností? Odpověď je možná někde mezi tím, že průvodní jev cvičení, tedy sportovní postava, je momentálně jediným a hlavním cílem většiny nových cvičenců a tím, že je zkrátka jiná, mnohem hektičtější a pro člověka o dost náročnější doba. Chceme být krásní, svalnatí a chceme to hned. Využíváme zkratky. Krátkozraké zkratky k tomu, abychom vypadali, ne ve skutečnosti byli, ale vypadali silní a vypadali zdraví. Ido a lidé kolem něj na to jdou jinak. Trénují a jejich trénink je postaven na dovednostech. Na otevírání dveří, které vedou k dalším dveřím, a ty je opět potřeba otevřít, aby se člověk dostal dál. Jde o postupný, dlouhodobý proces, který s sebou přináší benefity jako je dobrý vzhled, fyzické zdraví, psychická pohoda a v neposlední řadě mnoho pohybových dovedností. Zní to velmi pestře. Ano, je to pestré, ale nenechte se zmýlit. Stejně jako opakuje člověk v posilovně stále ten samý izolovaný pohyb dokola, tak bude jedinec trénující podle metod Ido Portala do zbláznění opakovat ten samý drill, dokud se neposune dál. Zatímco posun dál by v posilovně nejspíš znamenal zvýšení zátěže a pokračování ve stejném pohybu, zde bude s největší pravděpodobností znamenat posun k jinému, dost možná náročnějšímu pohybu. Dveře, které vám otevřou cestu k dalším dveřím, pamatujete? Člověk se neustále vyvíjí a posouvá a najednou zjišťuje, že co bylo dříve nemožné, je nyní obtížné. Co bylo obtížné, je možná už snadné. A ta nejzajímavější část? Většina z toho, co se dle metod Ido Portala naučíte, vás v silovém tréninku v posilovně posune dál. Unesete víc. Rozsah pohybu bude větší. Cviky, které kvůli nízké mobilitě nešly, najednou jdou. Opačně tento proces ovšem nefunguje. Z tréninku v posilovně dost jistě nebudete profitovat v pohybu samotném.

 

“Tělo je úžasný nástroj, zlepšuje se podle toho, jaké kladete nároky. Hýbejte se a zlepšíte se v pohybu. Nehýbejte se a zlepšíte se v nehýbání.” - Ido Portal

 

Ido se snaží předem nezavrhovat žádný úhel pohledu. Výživová stránka věci jde ruku v ruce s naším zdravím a stejně tak v pohybu Idovi nejde pouze o dovednost, ale také o zdravotní dopad této dovednosti na člověka. V neposlední řadě je důležitá psychika, ani ta se zde nezanedbává. Vše je propojené.

 

“I-DO. That’s my name. Talk the talk, but WALK the WALK. We move. A lot. We are designed to do so - hence we are in this amazing body. I don't mean 'training' for 45 minutes three times a week - I mean A LOT. Heck, 100 years ago just to have a drink of water was a workout.”

 

 

Jakkoliv se může tento přístup díky minimalistickým nárokům na vybavení, oproti posilovně například, zdát alternativní a ve smyslu “zpět ke kořenům” tak trochu hippies, nečekejte, že je levný. Ido si za víkend účtuje v přepočtu kolem osmnácti tisíc korun a za “osobní” dohled přes skype ještě mnohem více. Nemluvě o zmíněném Movement Campu, který právě probíhá v Thajsku. I přes tento fakt uděláte v případě zájmu o učení se dobře, když si místo rezervujete včas. Je tam totiž našlápnuto! Proč? Jak sám Ido říká: “Tento způsob trénování je náročný. Náročný fyzicky a časově. Ovšem, když děláte, co dělat máte, tak funguje. Prosté, nikoliv jednoduché.”

Seminář v Praze, který se konal v dubnu, byl beznadějně vyprodán a dostalo se na něj jen pár nejrychlejších šťastlivců. Proto, pokud se chcete dozvědět víc, navštivte Idův web www.idoportal.com, nebo vlítněte na YouTube, kde je k nalezení mnoho videí jak Ida samotného, tak jeho žáků, kteří se viditelně posouvají někdy až k neuvěřitelným pohybovým dovednostem. A pakliže vás to nadchne, stejně jako to nadchlo mnoho dalších, neváhejte a přihlaste se na jednu z plánovaných akcí. Ido jezdí po celém světě, tak proč to nespojit se super pohybovou dovolenou. Jestli vás omezují finance, nebo čas, je tu ještě šance učit se alespoň základy od některých z Idových žáků, co se rozhodli předávat vědomosti dál. Jeden z nich žije v Praze. Ale o tom zas příště.

 

Autor: Jan Charamza
Foto a video: Ido Portal

 

Diskuze k článku

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Líbí 51 7%
Nelíbí 701 93%

Celkový počet hlasů: 752