Nový fitness klub s nízkým rozpočtem – jak na to?

Pokud jde o vývoj nových klubů, vypadá to, že majitelé budou muset i nadále šetřit po několik příštích let.  Při stavbě centra, či klubu se střetávají minimálně tři zájmy. Designéři milují používání nových produktů tak oslnivých, aby fitness centra vypadala skvěle.  Architekti musí naopak vyvážit dobrý vzhled a výkon, tak, aby dnes krásné lobby nevypadalo do dvou let obnošené či out-of-date.  A majitelé nechtějí plýtvat penězi.  Všichni tři však musí spolupracovat, aby zůstali v mezích rozpočtu.
Přestože finanční krize zasáhla všechny sektory ekonomiky, kapitálově náročné stavby byly postiženy nejvíce. Ptáte se tedy jak ušetřit a přitom postavit líbivé a funkční fitko? Čím větší omezení, tím je třeba vynaložit větší kreativitu. Podívejme se na několik drobných rad, jak ušetřit a přitom postavit velmi působivé fitness centrum:
1) Návrat ke kořenům. Dejte prostor syrovému prostoru a jeho vlastnostem. Zkuste využít přirozené světlo, výhled, betonové podlahy nebo přírodní cihlu.  Nebojte se použít betonový podhled s naleštěným sklem, ušetříte na materiálech. Místo drahých svítilen navrhněte okna tak, aby celý prostor měl šanci být osvětlen přirozeným světlem. Nebo například neomítnuté cihly jsou designově zajímavé v kombinaci s rustikálním vybavením fitness.
2) Minimalizujte materiál.  Pamatujte, že co druh materiálu, to jiný řemeslník, jiný prodejce apod. Vyberte si jeden druh materiálu, třeba dřevo a držte se co nejvíce v této rovině stavebních prací. Ušetříte tak na práci dalších řemeslníků jako jsou truhláři. Při větším objemu práce se dřevem se spíš dostanete k nějaké slevě, než když si necháte udělat dřevěné sloupy, skleněné podhledy, obklady na zdi apod.
3) Nakupte si své vlastní vybavení a sestavte si ho sami. Jistě, objednat si skříňky do šaten od specializované společnosti bude snažší, ale podobnou skříňku najdete i v IKEA nebo jiném řetězci za polovinu ceny a s nulovými náklady na stavbu, pokud jste tedy řemeslně schopní.
4) Použijte tzv. lineární systém uspořádání prostoru. Jde o systém, kdy seskupíte místnosti po obvodu vedle sebe a to dle jejich využití. Tedy uprostřed bude místo na cvičení a po obvodu budou šatny, WC, kanceláře apod. Tento koncept stavby prostranství je nejméně nákladný na vybudování a lze ho využít ke svému prospěchu.  Seskupené kanceláře dohromady mohou sdílet stěny, snižují se tedy náklady na rozvody, společné prostory mohou sdílet topná tělesa apod.
5) Použijte kreativní materiály.  Díky digitálním technologiím, můžete za rozumnou cenu vytvořit atraktivní vizuály, loga, polepy, tapety apod.
6) Nakupujte rozumně. Sledujte dění v zahraničí, podívejte se na podobné materiály a poměřte jejich cenu, zkuste dohledat ukončené série ve velkoobchodech.
7) Buďte důslední. V kompozici projektu, je důležité, aby vypadal stejně v celém klubu.  Pokud „utopíte“ všechny své prostředky ve vstupním prostoru a zanedbáte šatny, bude to vypadat, jako by Vám došly peníze. Vyberte jeden materiál s nějakým zajímavým prvkem a ten rozšiřte po celém klubu. Chcete docílit jednotlivosti v celém prostoru, nesnažte se klienta oslnit při příchodu a nechat ho rozčílit se nad starým kobercem v šatně. Jednota, čistota, lehkost je ten správný směr, kterým byste se měli vydat při stavbě fitness centra, a přesně tento styl Vám také ušetří nejvíce prostředků.

Pokud budete potřebovat poradit s vhodným vybavením a dodavateli, stejně jako s koncepcí vašeho nového fitness, neváhejte se obrátit na odborníky z Fit Academy.

Jaroslav Stružka, Fit Academy, www.fitacademy.cz/consultancy
 

Diskuze k článku: Nový fitness klub s nízkým rozpočtem – jak na to?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Skvělý 59 60%
Dobrý 12 12%
Horší 14 14%

Celkový počet hlasů: 99