Podnikání ve fitness - Volné živnosti

Pokud se rozhodnete, že pro vaše podnikání je nejvhodnější založení živnosti, máme pro vás dobrou zprávu. K provozování fitness centra je potřebné založit si živnost volnou, jejíž získání můžeme označit v podstatě za formalitu. Musíte splnit jenom základní podmínky, které jsou vyžadovány u každého typu podnikání, a to věk minimálně 18 let, trestní bezúhonnost a způsobilost k právním úkonům. Pokud tyto podmínky splňujete, je pak potřeba zaregistrovat se na živnostenském úřadě.

Ať už jako fyzická nebo právnická osoba, při registrování volné živnosti si rovnou určujete i obory podnikání, kterých výčet najdete v příloze živnostenského zákona. Důležitou informací je, že si můžete zaregistrovat libovolný počet.

Které z množství volných živností jsou tedy potřebné k provozu fitness centra?

Záleží samozřejmě na vaší představě o službách, které chcete ve vašem fitness centru poskytovat:

 

Provozování tělovýchovných a sportovních zařízení a organizování sportovní činnosti: Pomocí této živnosti můžete založit a provozovat fitness centrum, poskytovat poradenství klientům vašeho centra, pořádat akce, soutěže a jiné aktivity, které pomáhají propagovat sport.

 

Velkoobchod a maloobchod: Každému je zřejmě hned jasné, co se za tímto názvem skrývá. Podle definice to jsou „činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží za účelem jeho prodeje přímému spotřebiteli.“ Tuto volnou živnost tedy potřebujete, pokud chcete prodávat různé náčiní, oblečení, výživové doplňky a podobně.

 

Poradenská a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků: Podle definice je to „poradenská činnost v oblasti udržování fyzické kondice, ale také vizážistika.“ Při této živnosti můžete poskytovat poradenství i klientům mimo vašeho fitness centra nebo různým institucím. Je potřebná i v případě, že chcete vykonávat činnost výživového poradce. Vzhledem k tomu, že výživovým poradcem tedy může být téměř každý, protože si stačí tuto živnost jenom zaregistrovat, je třeba si být vědom možných rozdílů v jejich kvalitě a snažit se je vybírat například podle referencí od předešlých zákazníků. Pro porovnání třeba nutriční terapeut musí mít vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání, a tedy u něj už můžeme automaticky předpokládat nějakou úroveň znalostí.

 

Pronájem a půjčování věcí movitých: Do této kategorie řadíme pronájem a půjčování věcí jako jsou například různé sportovní pomůcky, kola, obuv. Pokud vaše plány zahrnují i půjčování takovéhoto vybavení, je nutné do vašeho seznamu zařadit i tuto živnost.

 

Poskytování služeb pro rodinu a domácnost: Tuto živnost si zaregistrujte v případě, že se chystáte nabízet svým zákazníkům dětský koutek, do kterého si budou v čase cvičení moct odložit své potomky.

 

Mimoškolní výchova a vzdělávání: Pokud byste chtěli pořádat odborné kurzy, kurzy pro děti, semináře nebo přednášky, je potřeba mít zaregistrovanou i tuto živnost.

 

Volné živnosti, které jsme si v tomto článku představili, by měl znát každý zájemce o podnikání v oblasti fitness.

Vzhledem k tomu, že sami dnes jen těžko dokážete s jistotou říct, které služby budete chtít zákazníkům nabízet v budoucnosti, je nejrozumnější si zaregistrovat všechny výše uvedené živnosti a klidně i nějaké navíc. Pokud se pak někdy rozhodnete, že začnete nabízet návštěvníkům třeba možnost vypůjčení sportovních pomůcek, nebudete muset dodatečně řešit zbytečné formality a můžete se rovnou vrhnout na rozšiřování vašeho pole působnosti. To vše vás pak na živnostenském úřadě vyjde jen na jeden kolek ve výši 1000 Kč. Při dalším rozšiřování byste totiž tento poplatek museli hradit znovu. Tedy v tomto případě platí, více je lépe.

 

V dalším díle si řekneme něco víc o vázané živnosti nutné pro fitness podnikání.

 

Autor: Katarína Šlesaríková na základě materiálů od České komory fitness
Foto: Rimini Wellness

Vaše dotazy k podnikání ve fitness

Hygienické požadavky

Dobrý den,

zajímalo by mě, jaké hygienické požadavky musí fitness centrum splňovat.

Děkuji za odpověď.

Re: Hygienické požadavky

Take bych byl rad kdyby na tuto otazku nekdo odpovedel.

Re: Hygienické požadavky

No tak to by mě taky zajímalo. Jaké vlastně jsou pořadavky. A ještě bych se chtěl zeptat, jestli je lepší to mít na žl nebo spíš jako sro? Něco jsem našel tady https://comeflexoffice.cz/kde-se-vyplati-podnikat-jako-osvc-a-kdy-je-lepsi-zalozit-sro/, ale konkrétně co je lepší ve fitness?

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Líbí 54 76%
Nelíbí 17 24%

Celkový počet hlasů: 71