Šatna jako základ centra

Při stavbě fitness či wellness centra jsou prostory jako šatny, WC a zázemí jedny z nejdůležitějších. Řada provozovatelů na ně neklade příliš velký důraz a tak se pak klienti zpravidla tísní v prostorách, které jsou naprosto nevyhovující. Aby prostor šaten odpovídal aktuálním požadavkům, je třeba se podívat na aktuální trendy a požadavky.

 

Jak správně naplánovat prostor šaten

Před začátkem provozování centra, ať už fitness či wellness, je třeba naplánovat maximální možnou kapacitu centra ve špičce a v nejsilnějším období. Podle těchto údajů je pak možné plánovat šatnu tak, aby její kapacita odpovídala prostorem i počtem skříněk na zhruba 1,5 až dvojnásobek maximální kapacity. „V mnoha projektech a v stavebních záměrech je tato oblast velmi podceňována, protože většina investorů má za hlavní vždy prostory, které poskytují služby a zábavu. Přitom malé stísněné šatny, s ještě menším stísněným sociálním zařízením mohou návštěvníky velmi rozladit,“ doplňuje Ing. Daniela Frajtová, ze společnosti Frajt, zabývající se právě vybavením šaten.

Pokud je centrum orientováno převážně na dámskou klientelu, je potřeba samozřejmě dobře dimenzovat dámskou šatnu, kde bude potřeba dostatek prostoru i pro uložení dlouhých zimních kabátů, vysokých dámských kozaček a také dostatek prostoru pro vysušení vlasů. Pro dámskou šatnu jsou tak prakticky nevhodné tzv. půlené skříňky, do kterých se prostě dámské propriety nemohou vejít. Pánská klientela oproti tomu není tak náročná na prostor, ale ani pro ni by neměly být šatny poddimenzované.

 

Materiály vhodné pro šatní skříňky

Šatny a šatní skříňky jsou jednou z nejvytíženějších oblastí centra. Materiály by tedy měly odpovídat účelu a prostředí. Pro fitness centrum stačí zpravidla jednodušší materiály, ale i zde je třeba počítat s větší vlhkostí (sprchy, vytírání, vytížení v zimním období). To ostatně potvrzuje i Lukáš LokvencTritón Pardubice, specializované firmy na šatní skříňky: „Skříně z laminované dřevotřísky by neměly přijít do prostředí s větší vlhkostí.“ Daniela Frajtová k tomu poznamenává: „Spíše levnější materiály, které jsou vhodné hlavně pro velmi suchá prostředí (vzdušná vlhkost do 65%) jsou pak LTD (laminotřísková deska).“ I zde je však třeba zaměřit pozornost na hrany. Ty by v tomto případě měli být vždy z materiálu ABS, nikoliv papírové.

A co kovové skříňky, které ještě stále můžeme vidět v řadě center? „Kovové skříně jsou úplně nejhorší variantou. Možná obstojí ve výrobním závodě, ale jsou nevhodné pro sportoviště a volnočasová zařízení natož SPA“ odpovídá Daniela Frajtová. A i Lukáš Lokvenc doplňuje, že „ani kovové skříňky by neměly přijít do vlhkého prostředí.“

 

I skříňky mají své trendy

Na trhu již zabydlel systém šatních skříní v provedení HPL vsazeného do hliníkových profilů. Tyto skříňky jsou velmi odolné vůči vlivu vlhkosti, snadno omyvatelné a mají dlouhou životnost při udržení pěkného vzhledu i desítky let.

Aktuálním trendem skříněk je tak jednoznačně design. Firma Frajt tak například uvedla úplnou novinku, kterou jsou skříňky v provedení se skleněnými dvířky. „Je použito technologie laminace dvou skel s vloženým potiskem dle přání zákazníka.  Trend individuálního ztvárnění prostoru a image zařízení - IMAGE GLASS. Korpus skříní je z materiálu HPL (high preissure laminat), který je hygienický, aseptický a velmi snadno udržovatelný,“ doplňuje paní Frajtová.
Dle firmy Tritón Pardubice vzrůstá náročnost zákazníků na provedení, která by se neměla orientovat jen dle ceny, ale také dle kvality zpracování. „Aktuální trendy jsou kvalitní materiály a pestré barevné kombinace,“ přidává Lukáš Lokvenc. Jeho společnost nabízí také individualizaci formou potisku skříněk, kterou představila již před časem na evropském veletrhu fitness a wellness, FIBO.

Podle čeho vybrat dodavatele šatních skříněk? Na trhu figuruje několik specializovaných firem. Obě oslovené firmy shodně potvrdily, že vždy je vhodné vyžádat si reference od stávajících zákazníků. Jedině tak si ověříte, že firma je schopná dostát svým závazkům s termínem dodání i pozáručními opravami. A Daniela Frajtová dodává: „A v neposlední řadě je třeba posoudit i servis, který vám firma nabízí: Doprava, odborná montáž, komplexní řešení návaznosti na provoz zařízení, například elektronické zámky s platebním a odbavovacím systémem atp.“

 

Kompletní přehled dodavatelů pro šatny a šatní skříňky najdete již s brzy, spolu s ostatními dodavateli pro fitness, wellness a SPA, v našem Katalogu dodavatelů.

 

Autor: Karel Jarušek

Foto: Frajt, Tritón Pardubice

Diskuze k článku: Šatna jako základ centra

šatna

Bez dobré šatny se nedá udělat nic. My jsme u nás na malém městě zařizovali posilovnu a šatnu jsme sehnali z https://www.logiman.cz/ za skvělé peníze. Není to nic nóbl, ale klukům to stačí.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Líbí 33 75%
Nelíbí 11 25%

Celkový počet hlasů: 44