Sauny a saunové rituály – 1. díl

V dnešní době najdeme jen málo lidí, kterým se při slově sauna vybaví nepříjemné pocity. Většina lidí má se slovem sauna spojené příjemné pocity relaxace a uvolnění, což je také účel tohoto zařízení. V tomto dvoudílném seriálu se podíváme, jaké druhy saun existují a jakými rituály je možné návštěvníkům sauny ozvláštnit a zpříjemnit jejich pobyt v sauně a dopřát jim tak netradiční zážitek.

Od svého vzniku prošla sauna mnoha změnami a vzniklo také několik rozdílných druhů saun. Pojďme se nyní na tyto druhy blíže podívat.

 

Finská sauna

Tento typ sauny má dlouhou historii a jak název napovídá, pochází z Finska, kde jsou sauny součástí národní kultury a je možné je nalézt prakticky kdekoli, dokonce i jako součást bytu ve vícepatrových domech.

Finská sauna je charakteristická vnitřním dřevěným obkladem, který je zhotoven z kvalitního vysušeného dřeva. Také jsou zde umístěna kamna s několika kameny navrchu, které se jednou za čas polévají vodou, aby se v sauně udržovala správná vlhkost vzduchu. Ve finské sauně by se měla teplota vzduchu pohybovat okolo 80 - 90 stupňů celsia a vlhkost vzduchu by měla být zhruba 5 - 20%. Pro zachování ideálních podmínek obecně platí, čím je vyšší teplota, tím nižší by měla být vlhkost vzduchu a naopak.

 

Suchá sauna

Tento typ sauny je na první pohled téměř stejný jako finská sauna. Také je zde příjemné dřevěné obložení a kamna, která celou místnost vytápí, ale je zde jeden zásadní rozdíl a tím je vlhkost vzduchu, která je zde prakticky nulová a díky tomu je možné v sauně tohoto typu udržovat vyšší teplotu, která se pohybuje okolo 110 stupňů celsia. Vyšší teplota vzduchu umožňuje lepší prohřátí organismu, na druhou stranu však absence vlhkosti vzduchu více zatěžuje organismus. Horký vzduch se hůře dýchá a dochází k horšímu pocení, proto také obliba tohoto druhu sauny v poslední době upadá. Prakticky by se tento druh sauny dal přirovnat k velké peci.

 

Parní lázeň

Parní lázeň se od předchozích dvou typů velmi liší. Dřevěné obložení nahradily keramické kachle a místo kamen je místnost vytápěna generátorem páry, který udržuje teplotu vzduchu okolo 60 stupňů celsia a vlhkost vzduchu je zde téměř 100%. Výhodou parní sauny je nižší zátěž organismu díky vyšší vlhkosti vzduchu, což má léčivé účinky na lidské tělo. Proto si ji mohou dovolit i lidé, kteří trpí zdravotními obtížemi, které jim zabraňují navštívit jiné druhy saun. Na druhou stranu zařízení tohoto druhu sauny je oproti předešlým typům nákladnější.

 

Kouřová sauna

Je to nejstarší typ sauny a dalo by se říci, že se jedná o jakéhosi předchůdce saun. Tento druh sauny je vytápěn kamny s lávovými kameny navrchu, z kterých vychází kouř, díky absenci komínu nemá kouř kam unikat a za chvíli je celá místnost naplněna kouřem, který ji prohřeje. Ten se poté vyvětrá, ze stěn a lavic se smyjí saze a sauna je připravena. Teplota zde dosahuje 60 stupňů celsia a vlhkost vzduchu závisí víceméně na okolním prostředí. Popularita tohoto druhu sauny v poslední době velmi upadá, z důvodu náročnější údržby, přesto je možné ji nalézt v některých wellness centrech a hotelech, které chtějí svým klientům pobyt trochu ozvláštnit a nabídnout jim něco jiného než klasickou saunu.

 

Infrasauna

Infrasauna nebo také infrakabina je zcela odlišný typ sauny než všechny ostatní a je také z nich nejmladší. Namísto páry nebo horkého vzduchu je vytápěna infra-červeným zářením, které prohřívá lidské tělo až do hloubky čtyř centimetrů a pomáhá uvolnit a prokrvit svalstvo. 
Teplota v infrasauně se pohybuje okolo 50 stupňů celsia a přestože je tato teplota oproti jiným typům saun nízká, dochází zde k silnému pocení, udává se, že až 3 krát silnějšímu a proto je tento typ sauny vhodný i na redukci tělesné váhy.
Infrasauny jsou menší než ostatní typy saun a díky tomu je snadnější jejich instalace a jsou také energeticky úspornější.

 

Solná sauna

Posledním typem sauny v našem přehledu, je sauna solná. Nejedná se však o nový druh, ale spíše o vylepšení, kde jsou do sauny nainstalovány solné panely, koše se solí, a nebo jsou celé zdi sauny obloženy solí. Sůl poté při saunování uvolňuje do vzduchu minerály jako jód, vápník, hořčík a další, které mají příznivý vliv na náš organizmus a jejich inhalace pomáhá především při dýchacích obtížích.

Teplota a vlhkost vzduchu závisí na typu sauny, ale z důvodu dobré rozpustnosti soli ve vodě se nedoporučuje tuto úpravu instalovat do sauny, kde je vyšší vlhkost vzduchu. Solné panely a obložení by se mohl začít rozpouštět a vytvářet na stěnách mapy.

 

V příštím díle seriálu se podíváme detailněji na Saunové rituály.

 

Autor: Michal Balcar

Foto: Freedigitalphotos.net

Diskuze k článku: Sauny a saunové rituály – 1.díl

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Líbí 35 78%
Nelíbí 10 22%

Celkový počet hlasů: 45