Sauny a saunové rituály - 2. díl

Jak bylo slíbeno v našem předchozím článku o saunách, v tomto druhém dílu se podíváme blíže na saunové rituály, kterými je možné návštěvníkům naší sauny pobyt zpříjemnit a udělat z něho netradiční zážitek.

 

Aromatické esence

Polévání kamen vodou, aby vznikla pára, není nic nového ani nijak zajímavého, ale všechno se dá vylepšit. V tomto případě přidáním vonných esencí. Jde o výrobky speciálně určené pro sauny. Většinou se prodávají v 1l nebo 10l balení a cena se pohybuje okolo 600 Kč za litr. Že je to drahé? Ale vůbec ne, jedná se totiž o koncentráty a z 1l je tak možné připravit až 66l vonné přísady pro saunu. Na výběr je nepřeberné množství vůní od levandule a pomeranče až po smrkové jehličí, severskou břízu a mnoho dalších. Dávkování vonné esence může provádět sám klient, či obsluha sauny, například u finské sauny. Nebo je možné pro parní kabiny využít možnosti doplnění dávkovačem vonné esence, který poté sám aromatické vůně dávkuje a udržuje tak saunu neustále provoněnou. Při použití vonných esencí je důležité návštěvníky sauny upozornit, aby se snažili dýchat hlavně nosem a ne pusou, jinak se pochopitelně vytrácí zamýšlený efekt.

 

Tělová maska

Nanášení různých látek na pokožku těla, aby kůže získala potřebné živiny a vypadala zdravě a mladě, je pomalu staré jako lidstvo samo. Proč tedy v tomto rituálu nepokračovat i nadále a třeba rovnou v sauně. Použít je možné prakticky cokoliv vás napadne, jogurt, léčivé bahno, konopné tělové mléko a třeba i med, který dokonce v prostředí horké sauny mění svoji konzistenci a ztrácí svoji „lepivost“.  Podobá se tak víc oleji a krásně se vstřebává do pokožky. Je však třeba klienta vhodně zabalit, aby prostory sauny nebyly těmito doplňky následně znečištěny.

 

Peeling

Ženy toto slovo určitě velmi dobře znají, jedná se lehké obrušování kůže, za účelem odstranění odumřelých částí pokožky. V prostředí sauny to funguje úplně stejně. Zákazníkům je za tímto účelem v miskách podána hrubá směs, může to být například sůl, cukr, rozemletá kávová zrnka a nebo taky ledová tříšť, která navíc návštěvníkům sauny umožní i lehké ochlazení.

 

Rozhánění horkého vzduchu

Dalším způsobem jak svým klientům saunování ozvláštnit a vylepšit, je rozhánění horkého vzduchu, který se drží u stropu sauny. Vzniká tak tzv. parní náraz, který umocňuje účinek horkého vzduchu v sauně a napomáhá lepšímu otevírání pórů. Horký vzduch je možné rozhánět mechanicky za pomoci  větráků a nebo ho může rozhánět sám saunér točením ručníku nad hlavou. V případě saunéra se jedná určitě o zajímavější zážitek, ale je třeba zdůraznit, že tato metoda je pro saunéra dost fyzicky namáhavá a pro provozovatele nákladnější. Tato atrakce je však již dnes dobře známá klientům z mnohých saun.

 

Masáž

Lidé do sauny chodí, protože se chtějí uvolnit, relaxovat, zbavit se stresu a vyčistit tělo. Podobně je to i s masážemi, proč tedy nespojit oboje dohromady a dosáhnout tak ještě většího uvolnění a pohody pro návštěvníky sauny.  Masáž v sauně může mít různé podoby, například ovívání březovými větvičkami, které je velmi populární hlavně v Rusku, nebo i klasická masáž. Zde má sauna nespornou výhodu, protože není potřeba zákazníka speciálně zahřívat před masáží, to udělá za maséra horký vzduch v sauně.

 

Osvěžení ovocem

Horký vzduch v sauně není pro člověka přirozeným prostředím a dá se vydržet jen určitou dobu, proto není na škodu se i během saunování trochu osvěžit a doplnit tekutiny, které se v sauně rychle ztrácejí díky silnému pocení. Pro takovéto osvěžení se velmi dobře hodí ovocné šťávy nebo klidně i celé kusy ovoce. Je dobré nabízet více druhů ovoce, přeci jen každý zákazník má trochu jiné chutě.

 

Všechny tyto rituály sami o sobě určitě návštěvníky sauny potěší, ale pokud chceme na naše zákazníky udělat opravdový dojem, je třeba se snažit více a zapojit i svoji fantazii a vymyslet pro ně zajímavý saunovací program. Ovocné voné esence společně s masáží a kousky ovoce nebo saunér, který bude ručníkem rozhánět horký vzduch obohacený o vůně z bylin a podávat návštěvníkům sauny misky s různými látkami určenými k aplikaci na pokožku. Fantazii se meze nekladou, dokonce se v saunových rituálech koná i mistrovství světa, kde velmi záleží právě na kreativitě a schopnostech saunéra. Mít ve svém středisku mistra světa v saunových rituálech? To by byla reklama.

 

Autor: Michal Balcar
Foto: Sulice Health Club, Freedigitalphotos.net

Diskuze k článku: Sauny a saunové rituálny - 2. díl

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Líbí 32 76%
Nelíbí 10 24%

Celkový počet hlasů: 42