Test: Spoteee – virtuální realita nejen na běžeckém trenažéru

Původem český (nebo lépe řečeno moravský) projekt Spoteee vznikl jako startup v prosinci 2012. O tomto projektu jsme již psali i na FitnessBusiness.cz. Pro nově vznikající rubriku „Testy a recenze“ jsme se rozhodli Spoteee podrobit bližšímu uživatelskému zkoumání. A jak dopadlo?

Protože jsou ve Spoteee kluci otevření jakýmkoliv novým věcem, slovo dalo slovo a my se s kolegyní Dominikou vydali do Aquapalace Praha, kde jako zatím jedni z mála tuto službu, nebo chcete-li produkt, svým klientům nabízí. Ve fitness Aquapalace Praha mají v tuto chvíli 2 obrazovky se Spoteee a ty jsou umístěny před běžeckými pásy.

 

Obsluha

Aby klient mohl využívat Spoteee, obdrží od obsluhy dálkový ovladač, podobný tomu od TV či set top boxu. Tenhle je však jednodušší. Jen 5 tlačítek pro ovládání celého systému. Čtyři šipky a jedno potvrzovací tlačítko OK, to je celé. Jestli máte rádi produkty od Apple, kvůli jejich jednoduchosti, tohle ovládání si také zamilujete. Je jednoduché, intuitivní.

Mínusem dálkového ovládání je, že obsluha musí hlídat, zda klient ovládání po použití v pořádku vrátil. Bez něj je Spoteee pro ovládání z pásu prakticky nepoužitelné. Možná by tedy stálo za to, vymyslet jednoduchou montáž napevno například na držák pásu.

 

První dojem

Dálkovým ovládáním se lze snadno přesouvat mezi třemi možnostmi. Ty jsou rozděleny na kategorie Běh, Chůze a Mix. Vyzkoušeli jsme tedy hned ze začátku Běh. Vybrat si lze z jednotlivých tras, o doporučené rychlosti mezi 8 – 12,5 km za hodinu. Dominika se okamžitě rozhodla pro trasu v její oblíbené Paříži, já si vybral běh po okolí zámku Hluboká. Samozřejmě trasy nejsou natočené jako jednolitá rovinka, tedy například při zatáčkách je na obrazovce šipkou naznačen směr, kterým bude trasa dále probíhat. Na poprvé však byly různé zatáčky a skákající psi, najíždějící zahradní traktor z boku a tak podobně, hodně rušivé. Mozek se totiž snaží zpracovávat signály, které zná a tak to uživatele občas skoro nutí zatočit i fyzicky, nebo útočícímu psu uskočit. Dominika, která neběhá na pásu pravidelně, z toho byla z počátku hodně rozhozená. Navíc obraz trasy v Paříži byl údajně místy trhaný.

Dlužno dodat, že i přes tyto drobné nedostatky, první trasa uběhla jako nic a člověk si ani neuvědomil, že běžel 10 minut. Cíl Spoteee, tedy přinutit uživatele, běžícího na pásu, nepřemýšlet nad časem a vzdáleností a jednoduše si víc užít aerobní trénink, tak byl rozhodně splněn.

Testujeme do hloubky

Postupně jsme vyzkoušeli více tras a to jak v kategorii Běh, tak i Chůze. Trasy nejsou stejné v obou kategoriích. Jsou totiž natočené v různých rychlostech. A tak je možné se projít třeba po Adršpachu, Antroposu, Brněnském centru, Českém Krumlově, hradech a zámcích Veveří, Karlštejn, či Lednice, ale také po Praze, několika částech Paříže, či Londýna, nebo Punkevními jeskyněmi. Rychlost některých tras pro chůzi byla doporučená až na 7,5 km za hodinu, na což nestačily ani moje dlouhé nohy, natož nohy průměrně vysoké Dominiky. Tedy zde je doporučení rychlosti spíše matoucí. Uživatel ale samozřejmě má dvě možnosti a sice buďto lehkého běhu, nebo snížení rychlosti, než je doporučená.

U běhu si lze pak vybrat z neméně zajímavých lokalit. Proběhnout se lze po oboře v Brně, po Louvru v Paříži, kolem brněnské přehrady, zasněženými i jarními Bílovicemi, ale také v lokalitách jako je výstaviště BVV, po golfovém resortu nebo tradičněji na běžeckém oválu.

O šipce ukazující změnu směru trasy jsem se už zmínil. Druhou, velmi zajímavou vychytávku Spoteee pak tvoří ukazatel náklonu. Například, pokud je na trase výšlap do kopce. Uživatel si tak dle této jednoduché instrukce zobrazující se v dolním levém rohu, může navolit sklon pásu a tím se dostat více do virtuální reality běhání venku. Jakmile výstup na kopec skončí, opět se zobrazí instrukce pro snížení pásu do roviny.

Poslední ze tří možností na výběr je tzv. Mix. V tomto mixu si lze uživatelsky kombinovat více tras a složit si tak třeba hodinový, i delší běh, či chůzi. Uživatel například může začít chůzí, následně zvolit trasy s doporučenou vyšší rychlostí běhu a na závěr si dát trasu s postupně s nízkou rychlostí pro snížení tepové frekvence a vydýchání se.

 

Souhrnem

Spoteee je novinka, která na trhu rozhodně chyběla. O tom nemůže být pochyb. Ještě stále voní novotou a tak má i své drobné mouchy. Shrňme si jednotlivé plusy a mínusy:

Mínusy

- na první „omak“ může působit klaustrofobicky, či prostorově dezorientačně
- občas v záběrech můžete zahlédnout stín kameramana
- některé záběry byly trhané, ale spíše výjimečně
- není možné upravit rychlost pohybu kamery, tedy uživatel si může pouze navolit rychlost pásu, ale nezrychlí, či nezpomalí pohyb obrazu
- občas záběry působí efektem zrychleného přehrávání, okolní postavy se například pohybují až komicky zrychleně

Plusy
+ velké množství lokalit (30 v základu + 5 nových každý měsíc)
+ možnost vybrat si trasu podle předem definované rychlosti
+ možnost vybrat si trasu podle časové délky běhu či chůze
+ zobrazení doporučení náklonu pásu do kopce
+ velmi realistické a věrné zobrazení tras, které uživatele doslova vtáhne

K dostání je Spoteee v české distribuci aktuálně za cenu od 999 Kč měsíčně. Za tuto cenu však fitness centrum dostane pouze základ, tedy 30 tras, bez pravidelné aktualizace. Proto rozhodně můžeme doporučit variantu dražší, jejíž aktuální cena je 1790 Kč měsíčně a zahrnuje také pravidelně doplňované lokality. Každý měsíc přináší 5 nových.

Proč ne základní variantu? Běžel jsem celou trasu kolem Hluboké nad Vltavou a až si na Spoteee půjdu zaběhat příště, určitě už tuto vyzkoušenou trasu nebudu znovu běhat. I klienty tak bude lákat zkoušet stále nové a nové trasy. Navíc nové trasy jsou čím dál exkluzivnější. Podle našich informací se například aktuálně připravuje trasa z Kuby.

Vyplatí se Spoteee?

Zeptali jsme se přímo manažera fitness centra v Aquapalace Praha: "Tvůrce projektu Spoteee známe už delší dobu a jejich projekt nás nadchnul. Hned jsme pochopili, že je to něco, co naši klienti ocení. V našem fitness si muži si vybírají hlavně Masarykův okruh, golfový resort v Brně nebo extrémní prostředí jeskyně Punkva. Ženy se rády proběhnou např. po Champs Elysées." 

A jak bývají pásy se Spoteee vytížené? Jakým způsobem zákazníci vyžívají tuto službu? "Často a rádi, pokud se jim nechce zrovna běhat, mohou i jen na procházku."

 

Závěrečný verdikt

Pokud jste při investici do cardia šli, jako stále ještě většina fitness center, cestou pásů bez obrazovek, určitě je Spoteee výhodným řešením. Navíc oproti televiznímu vysílání má jednu velkou výhodu. Zákazníka vtáhne do děje, a i když je venku extrémně ošklivé počasí, proběhnout se po slunném venkově, lesem, či po městě zlepší náladu i bez ohledu na vyplavené endorfiny. A také neplatíte za užívání Spoteee poplatky OSA, neboť promítané trasy jsou ve vlastnictví Spoteee. 

 

Autor: Karel Jarušek

Foto: Karel Jarušek, Dominika Modrá, Spoteee

Diskuze k testu: Spoteee – virtuální realita nejen na běžeckém trenažéru

Hezký na běh

Jo, na tohle už jsem koukala, to vypadá velmi dobře. My si holdt pořídili jenom jednoduchej pás na domishsport.cz a tohle teda neumí, ale zase je to dobrá inspirace, po čem se koukat. Díky

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Líbí 36 75%
Nelíbí 12 25%

Celkový počet hlasů: 48