Trend číslo 1 – Funkční trénink

Nosné téma pro další období, určitě v řádu minimálně 5 let: Funkční trénink. ČR a Slovensko reflektuje zahraniční trendy velmi pomalu (viz. například nástup Zumby, ale i jiných trendů), tudíž bude chvíli trvat, než se klienti naučí. Nicméně trend funkčního tréninku se dá velmi dobře prodat již dnes.
Proč? Protože to je to, co klienti opravdu chtějí a hlavně ve většině případů potřebují! Velká většina pracující populace stráví většinu času v sedu s kulatými zády, zapojenými trapézy a totálně špatnými, či nefunkčními vzorci zapojování svalových skupin.
Tak tedy funkční trénink: Postavte je! První věc, kterou klient udělá, když přijde do téměř jakéhokoliv fitka je, že si sedne. Sedne si na stroj, aby na něm mohl cvičit. Ano, můžete namítat, že si jde před tím třeba zaběhat na pás, nebo na cross-trainer, ale je to jen malý argument.
Funkční trénink zapojuje tělo v řetězcích svalových skupin, málokdy se zaměřuje pouze na jednu svalovou partii (ono je těžké cvičit jen biceps, když visíte na TRX) a hlavně je to zábava.
V rámci funkčního tréninku je možné jet jak se zaměřením na kardio, tak se zaměřením na rozvoj síly, či správné fungování celého těla.

Co je možné využít pro funkční trénink:

Flowin
Byl tu jako jeden z prvních zástupců funkčního tréninku. Lehce kluzká deska společně s přídavnými podložkami pro ruce, nohy a kolena. Flowin v některých fitkách trhá rekordy návštěvnosti. Klienti totiž pochopili, že pomocí „frikčního tréninku“ jak systém cvičení na Flowinu nazývá sám výrobce, lze opravdu příjemně zničit celé tělo. A opět – a to je důležité – je to zábava.


TRX
Závěsný systém slaví svůj úspěch u nás právě teď, jednou z mála překážek je relativně drahá konstrukce pro zavěšení. Ale i tak již mnozí pochopili, že se jim investice do tohoto systému rozhodně vrátí a že žlutočerné popruhy TRX jsou skvělým doplňkem. Výhodou TRX je, že se dá použít pro trénink vrcholových sportovců (ostatně to i Flowin), stejně jako pro začátečníky (v malých skupinkách či individuálně), nebo pro rehabilitaci (ideálně individuálně). Nabízí tak pro fitka celou škálu možností. Jestliže se na TRX vyškolí fyzioterapeuti, pak mohou pomoci klientovi rehabilitovat prakticky kdekoliv. Jakmile se klient zrehabilituje, může začít trénovat s osobním trenérem na one-to-one lekci, nebo v malé skupině třeba formou kruhového tréninku. Ale většina klientely ráda využije variabilitu tohoto systému v sálech, kde je prostor vytvořit dostatečnou atmosféru. 

Kettlebels, jednoručky, velké činky a další
U nás stále ještě nepříliš známý produkt jsou tzv. ruské zvony, neboli kettlebels. Tato „činka s uchem“ nabízí nepřeberné možnosti tréninku. Je však doporučena spíše lidem, kteří již sportují, jelikož úplný sportovní začátečník by si mohl ublížit, či zvětšit své svalové dysbalance. Pokud však hledáte inspiraci pro své dlouholeté klienty v rámci osobního tréninku, tohle je ta správná volba na oživení.
Jednoručky, velké činky a další obdobné produkty pak nabízí hlavně možnost variability v rámci zóny funkčního tréninku, pokud o takové pro klienty uvažujete. Pokud ne, lze ji skvěle vytvořit i v rámci stávajících kapacit aerobních sálů. 

Boxovací pytle, lana a jiné hračky
Není potřeba být odborník na box, kick-box, či jiné. Stačí vše pojmout formou hry. Ostatně v každém z nás dřímá malé dítě, které potřebuje probudit. K této hře se dá dobře využít boxovacích pytlů, totemů, či případně lodních lan, kombinace velké pneumatiky a lana, dynamických expanderů, žebříků, a mnohých dalších.

 

Pürmotion, kju:b, či Queenax
Není třeba kupovat jednotlivé produkty, na FIBO bylo k vidění mnoho ucelených systémů, které jsou přímo určené pro fitness centra. Pürmotion zde za účasti spolumajitele a pětinásobného olympionika, Jorge Bonneta představil svoji konstrukci, ke které je možné přimontovat velkou tyč od olympijské činky, lodní lana, expandery a mnohé další vychytávky.
Kju:b pak nabízí systém, který je ideální zejména pro mladší ročníky. Systém složený z kostek, hrazd, různých přelezů, či přeskoků je z mého pohledu opravdu ideální pro děti, či náctileté. Ale umím si tento systém dobře představit i jako obohacení právě zóny funkčního tréninku, jelikož je variabilní a během chvíle postavíte úplně jiné složení.
Queenax tréninkový systém pro změnu umožňuje variabilitu v plně vybaveném sále. Ideální kombinace hrazd, žebřin, závěsných systémů a dalších variabilních doplňků včetně TRX. Systém, který nejen dobře vypadá, ale hlavně je plně funkční a umožňuje zapojit i závěsný systém do podlahy.  

Podlaha
A když už jsme u podlahy, nedá mi to, abych nezmínil výrobce podlah Pavigym a jejich speciální variabilní povrch s funkčním potiskem určeným právě do funkční zóny. Tento povrch je stejně jako většina jiných systému funkčního tréninku velmi variabilní. Můžete si tedy sestavit jednotlivé zóny a za rok je přestavět a klienti tak budou mít pocit, že se u vás pořád něco děje. Navíc je snadné klienta motivovat, aby se pohyboval ve vyznačeném kruhu, na vyznačených drahách, nebo nakreslených dlaních a chodidlech. Variabilita je velká. 

Funkční trénink je pochopitelně byznys. Proto se této šance chytila řada výrobců a nabízí nepřeberné možnosti. Také mnohdy za nepřeberné ceny. Na druhou stranu velkou výhodou pro fitness centra je, že je možné tyto možnosti dobře zpeněžit. Jak už bylo napsáno výše, funkční trénink lze využít pro osobní trénink a jeho pravidelné zpestření, pro trénink malých skupin (obzvlášť když vaše klientela není ochotna platit velké částky za one-to-one trénink s trenérem), stejně jako pro skupinové lekce.
Náročnost na prostor není velká a za cenu kvalitního běžeckého pásu můžete mít 15 popruhů TRX i s pevnou konstrukcí a ještě návdavkem pár kettlebels, boxovací pytel a několik medicinbalů. Návratnost je oproti běžeckému pásu však na daleko vyšší úrovni.
A co je hlavní? Klienty to baví a přinese jim to daleko více užitku, než zvedání železa, nebo šlapání na pásu.

Zkuste jim ukázat, že fitness může být zábava!

Karel Jarušek, Fit Academy, www.fitacademy.cz/consultancy

Diskuze k článku: Trend číslo 1 – Funkční trénink

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

Anketa

Jak se vám líbí tento článek?

Skvělý 54 61%
Horší 17 19%

Celkový počet hlasů: 89